1. Anasayfa
  2. Video

Juno Uzay Aracının Jüpiter Üzerinde Seyahat Ederken Elde Ettiği Karelerle Oluşturulan Video

Juno Uzay Aracının Jüpiter Üzerinde Seyahat Ederken Elde Ettiği Karelerle Oluşturulan Video
0

Bu video, 2 Haziran 2020’de Jüpiter‘in 27. yakın uçuşunu gerçekleştirirken Juno uzay aracı ile birlikte gezegendeki görünebilecek şeyleri yeniden yaratmak için NASA‘nın Juno görevinden birleştirilmiş görüntüler kullanılmaktadır.

Bu geçişin en yakın yaklaşımı sırasında, Juno uzay aracı Jüpiter’in bulut tepelerinin yaklaşık 2.100 mil (3.400 kilometre) yakınına geldi. Bu noktada, Jüpiter’in güçlü yerçekimi uzay aracını muazzam bir hıza ulaşmıştır ve bu hız gezegene göre saatte yaklaşık 130.000 mil (saatte 209.000 kilometre) olarak geçmektedir.

Bilim insanı Kevin M. Gill, videoyu uzay aracının JunoCam cihazından alınan verileri kullanarak oluşturmuştur. Dizi, bir küre üzerine dijital olarak yansıtılan 41 JunoCam hareketsiz görüntüyü, uzay aracı hızlandıkça Jüpiter’in farklı açılardan görüntülerini sağlayan sanal bir “kamera” ile birleştirmektedir.

Orijinal JunoCam görüntüleri 2 Haziran 2020’de 2:47 PDT (5:47 EDT) ve 4:25 PDT (7:25 EDT) arasında çekilmiştir.

Aşağıdan bahsi geçen videoyu izleyebilir ya da uzay aracı Juno hakkında yazdığımız ve Juno’yu takip edebileceğiniz şu yazıya göz atabilirsiniz: Uzay Aracı Juno Nerede?

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir