1. Anasayfa
  2. Genel

Parker Güneş Sondası ve Önemi.

Parker Güneş Sondası ve Önemi.
0

Selam olsun,

Uzay penceresinden ansızın bakıp gittin…

Zeki Müren Paşamızın ruhu şad olsun diyerekten konumuza hicaz makamından giriş yapıyorum.
Ne olacak Türk Sanat Müziğinin bu hali? Yazmak istediğim konu beynimde o kadar tahribat yapıyor ki kurtuluşu Zeki Paşamızda arıyorum.
Sanatın Güneşi, uzayın portalında anılmayacakta nerede anılacak?

Hicaz makamından kürdili hicaz makamına dikey geçiş yapıp asıl konumuza odaklanıyorum. En azından böyle olmasını umuyorum zira bu geyik katliamı sayfalarca sürebilir.

Parker güneş sondasından bahsetmek istiyorum zira Sanatın güneşinden kendi güneşimize gelmem gerekiyordu.

Bu sondamız 3 metrelik bir sonda olmasına ve 600 kilo civarı olmasına karşında inanılmaz başarılar elde etti ve etmeye devam ediyor. Genelde ölüm görevine gönderilen sondalar ilgimi çekse de bu parker için istisna yapmaktan gocunmam.

Daha önce güneşimize yaklaşabilen insan yapımı bir nesne 40 milyon km den daha yakına gitmemişti daha doğrusu gidememişti ancak parker güneş sondası güneşin 7 milyon km yakınına kadar gitmeyi başardı. Evet, bunu başarması için ileri teknoloji koruma önlemleri alındı ve güneşe meydan okuyor.

Çok iddialı geliyor değil mi? Hakikatten öyle!

Bu küçük sondamız 1300 dereceye kadar koruma sağlayabiliyor ve görece güneşe çok yaklaştık. Bu sizde güneşin yüzeyine iniş hayalleri kurdurmasın zira güneşin sıcaklığı 5500 derecelerde. Parker güneş sondasının bir diğer ilgi çekici özelliği hızı. İnsan yapımı en hızlı nesne olan bu sondanın hızı tam tamına 175 km/saniye. Işık hızının 300.000 km/saniye hızına karşın 175 km/saniye ile en hızlı emekleme dönemine girdiğimizi yazabilirim.

Sondanın yaptığı ve yapacağı bilimsel ilerlemeye katkılarından çok rekorları konu oluyor ama bu rekorları yazdıktan sonra asıl amacına yönelik biraz yazmak isterim. Güneşe bu kadar yaklaşmak ya da bu hızlara ulaşmak rekor kırmak dışında birçok değere sahiptir. Örneğin saniyede 175 km hıza ulaşmak için tam anlamıyla dehşet bir matematik kullanılmıştır. Birçok yörüngeye girip çıkarak hızını başarıyla arttırması birçok projede kullanılacaktır.

Peki, parker güneş sondası sadece rekorlar kırmak ve uzay teknolojimizi geliştirmek için mi? Çok daha fazlası olduğunu yazabilirim. Güneşin manyetik alanını daha iyi anlayabilmek, güneşte olan fırtınaların neden ve nasıl oluştuğunu anlayabilmek sanıldığından daha önemlidir. Güneş hem uzayın hem de dünyamızın iklimini, sıcaklığını, radyasyonunu ve benzeri birçok değişkeni tetikleyen değil bizzat oluşturan bir gök cismidir.

Güneşi ne kadar detaylı anlayabilirsek dünyamızdaki güneşten gelen radyasyonları, sıcaklık değişikliklerini ya da uydularımızın güvenliğini hatta uzayda bugün bulunan insanların olduğu istasyonla birlikte yarınlarda uydumuz ayda yaşayacak insanların can güvenliğini sağlayabiliriz.

Bu amaçlar için elbette teknolojimizi geliştiriyoruz ki bu hem teknolojimizi hem de uzay bilgimizi geliştiren ve bize yeni çözülmeyi bekleyen sorular yaratıyor. Bilimsel ilerlemenin tanımını tam olarak yansıtan bu küçük sondaya teşekkür ederken arkasındaki asıl güç olan o muhteşem ekibe saygılarımı sunuyorum. Sonda küçüktür ama güneşin gizemlerini çözebilecek kadar manyetik alanı bulandırabilir.

Başladığımız gibi Zeki Müren Paşamızla bitirmemiz gerekirse… Sanat güneşi > güneşten diye bitirebilirim.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir