1. Anasayfa
  2. Haberler

Virgin Galaktic ile Uzay Turizminin Kapıları Aralanıyor

Virgin Galaktic ile Uzay Turizminin Kapıları Aralanıyor
0

İngiliz milyarder Sir Richard Branson‘ın uzayın sınırına başarılı uçuşuyla, o ve şirketi Virgin Galactic, uzay turizmi öncüleri olarak tarih kitaplarında kendilerini sağlam bir yere yerleştirdiler.

70 yaşındaki Branson, uzaya giden ilk turist olmasa da, ticari bir uzay uçuşu şirketiyle yolculuğuna çıkan ilk kişi oldu ve dünyanın en ünlü milyarderlerinden bazıları tarafından desteklenen uzay turizmi endüstrisi için dev bir adım attı.

Rakiplerinin aksine, Virgin Galactic uzay aracını yerden değil, bir taşıyıcı gemi ile fırlattı. Branson ve üç Virgin Galactic misyon uzmanı, şirketin SpaceShipTwo gemisi “VSS Unity”de iki pilotla birlikte seyahat etti ve bu gemi, taşıyıcı gemiden fırlatılmadan önce bir WhiteKnightTwo uçağı tarafından 50.000 fit yüksekliğe taşındı. 

ic2
Virgin Galaktic ile Uzay Turizminin Kapıları Aralanıyor 2

VMS EVE (Branson’ın merhum annesinin anısına) adlı ana gemi uçağı, hava ile ilgili kısa bir gecikmeden sonra 11 Temmuz öğleden sonra denize başarılı bir şekilde indirildi. Dört yolcu, Dünya atmosferine yeniden girmeden ve şirketin New Mexico’ da bulunan Amerika üssüne inmeden önce yerçekimsiz ortamı deneyimledi ve gezegenin yüzeyinin eğriliğini gözlemledi.

Bu inanılmaz deneyimi canlı olarak izlemek isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir