1. Anasayfa
  2. Havacılık

Dünya’nın En Büyük Uçağını İlk Kez Stratolaunch Şirketi Uçurdu

Dünya’nın En Büyük Uçağını İlk Kez Stratolaunch Şirketi Uçurdu
0

Stratolaunch‘ın roket fırlatan uçağı test uçuşu için kalkış yaptı ve iki saat sonra güvenli bir şekilde indi.

Dünyanın en büyük uçağı, şirketin özel uzay pazarına girerken, Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen tarafından başlatılan ve Stratolaunch Systems Corp tarafından inşa edilen karbon kompozit uçağın ilk uçuşu olan Cumartesi günü Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nün üzerinden ilk uçuşunu yapmak üzere 15 Nisan 2019 tarihinde havalandı.

Stratolaunch İcra Kurulu Başkanı Jean Floyd, şirketin web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, “Bu görkemli uçuşu izlemek benim için çok duygusal bir andı” dedi. Stratolaunch ekibi ise bugünün uçuş ekibi olan Northrup Grumman’ın Ölçekli Kompozitleri ve Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndaki ortaklarımızla inanılmaz derecede gurur duyuyoruz.” şeklinde belirti.

Uçak, 35.000 fit yükseklikte 500.000 pound ağırlığa kadar roketleri ve diğer uzay araçlarını bırakmak için tasarlandı ve de şirket tarafından, uydu dağıtımını “bir havayolu uçuşu rezervasyonu kadar kolay” hale getirdiği için büyük ilgi gördü. Stratolaunch’a göre, uçağın saatte 189 mil maksimum hıza ve 17.000 fit irtifaya ulaştığını gören cumartesi günkü uçuş, performans ve yol tutuş niteliklerini test etmeyi amaçlıyordu.

İlk ticari uçuşun ne zaman gerçekleşeceği belli olmamak ile beraber Stratolaunch; uçağının test uçuşlarının devam edeceğini belirtiliyor.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir