1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Neden Haftada 7 Gün Var?

Neden Haftada 7 Gün Var?
0

Zaman hesaplamalarımızın çoğu gezegenlerin, Ay’ın ve yıldızların hareketlerine endekslidir. Bir günümüz Dünya’nın kendi çevresindeki bir tur dönüşüne, Bir yılımız Dünya’nın Güneş etrafındaki bir turuna eşittir.

Ancak iş haftalar ve aylara geldiğinde biraz daha karışık olabiliyor.

Ay’ın evreleri güneş takvimiyle tam olarak örtüşmez. Ay’ın döngüsü 27 gün ve 7 saatte tamamlanır ve her bir yıl da 13 evreden geçer.

Erken uygarlıklardan bazıları evreni gözlemlediler ve Ay’ın, yıldızların ve gezegenlerin hareketlerini kaydettiler. Günümüz Irak topraklarında yaşamış olan Babiller göklerin zeki gözlemci ve yorumcularıydı. Baktığımız zaman, haftaların 7 gün uzunluğunda olmasını Babil uygarlığına borçluyuz. Babillilerin 7 rakamını kullanmasının sebebi aslında oldukça makul. Gök gözlemi yapmayı oldukça benimseyen Babiller 7 gökcismini günlere endeksleyerek kullanmayı tercih etti. Bunlar; Güneş, Ay, Jupiter, Satürn, Mars, Merkür ve Venüs‘tü

SUNday, SATURday, MONday

Günümüz İngilizcesinde bu kalıntıları görmek de mümkün.

Bunun yanında bazı uygarlıklar farklı rakamları tercih ettiler. Örneğin Mısırlılar bir haftayı 10 gün uzunluğunda belirlerken, Romalılar 8 günü kullandılar.

Astronomi severlerle çıktığımız yolda 2010 yılından bu yana devam eden yayın hayatımıza 2023 ile birlikte daha yenilikçi, daha modern tasarım ve düşüncelerle devam ediyoruz.Web sitem:https://emiraksu.net/

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir