1. Anasayfa
  2. Havacılık

30 Haziran 1956 Tarihinde Büyük Kanyon’da İki Uçağın Havada Birbiri ile Çarpışması Sonucu Meydana Gelen Kaza

30 Haziran 1956 Tarihinde Büyük Kanyon’da İki Uçağın Havada Birbiri ile Çarpışması Sonucu Meydana Gelen Kaza
1

Her iki uçak da 30 Haziran sabahı üç dakika arayla Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan ayrıldı. Trans World Airline L-1049 Super Constellation, Flight 2, Kansas City’ye giderken United Airlines DC-7, Flight 718, Chicago’ya gidiyordu. TWA’nın uçuş planları, 19.000 fitte ve saatte 310 mil hızla uçmaktı. United DC-7 ise saatte 21.000 fitte 330 mil hızla uçacaktı. Needles, California’ya, ardından Durango, Colorado ve Chicago, Illinois’e devam edecekti. Her iki uçak da Büyük Kanyon’un doğu tarafındaki Boyalı Çöl üzerinde 2,00 fitlik bir farkla birbirlerinin yakınından geçecekti.

Bu esnada, Büyük Kanyon ve Kuzey Arizona üzerinde gök gürültüsü bulutları oluşmaya başlamıştı. TWA California Daggett’a yaklaşırken pilot Kaptan Jack Gandy, TWA yer operatöründen irtifasını 19.000 fitten 21.000 fit’e çıkarmasını istedi. TWA operatörü Los Angeles Hava Trafik Kontrolü ile temasa geçti ve talebi “United 718’in irtifasını geçerken iki bin fit daha yükseğe çıkmasını” talep etti. TWA operatörü daha sonra Kaptan Gandy’ye telsizle “TWA için, iki bin fit için onay veremedi” dedi.

Kaptan Gandy daha sonra “1000 feet yüksekte” uçmak istedi, bu da kötü hava koşullarının üstünde 1.000 fit uçmak istediği anlamına geliyordu. Bu durum, bu irtifada görsel uçuş kuralları ile uçmanın yeterli olması gerektiği anlamına geliyordu; “gör ve görül” kuralı. Kontrolör daha sonra bir uyarı ile bir izin verdi; “ATC, TWA Flight 2’yi onayladı, en az 1.000 fit yukarıda tutun. TWA 2’ye trafiğinin United 718 olduğunu, doğrudan Durango’ya gittiğini ve Needles, California’ya sabah 9:57’de inmesi gerektiğini tahmin ettiğini bildirin.”

1956’da Hava Trafik Kontrolü, olumsuz hava koşullarında uçakları rakımlarla ayırmaktan sorumluydu. Bu nedenle TWA ilk taleplerini reddetti. Bununla birlikte, bir pilot görsel uçuş kuralları talep ederse, uçağın birbirini göreceği varsayıldığı için Hava Trafik Kontrolünün herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır.

Saat 10:13’te, Salt Lake kontrolörü her iki uçaktan en son konum raporlarını yeni almıştı. İlginç bir şekilde, her iki uçağın da 21.000 fit yükseklikte olduğunu ve aynı anda Boyalı Çöl üzerinden birbirlerinin yakınından geçeceğini biliyordu, ancak uçaklara bu konuda tavsiyede bulunmadı. Sivil Havacılık İdaresi kurallarına göre, onlar VFR ile uçtuklarından buna gerek yoktu.

Çarpışmadan önceki saniyelerde ne olduğu hakkında çok az şey biliniyor. Uçaklar, çarpışma meydana geldiğinde yolculara Büyük Kanyon’u daha iyi gösterebilmeye çalışarak bulutların içinden ve etrafından uçuyor olabilir. O zamanlar pilotların harika bir manzara sunmak için rotalarından biraz sapmaları yaygın bir uygulamaydı. Görüş mesafesinin çok az olduğu bir bulut çevresindeyken mi çarpıştılar yoksa birbirlerinin kör noktasında mıydılar bilinmiyor. Büyük olasılıkla, TWA’daki yolcular ve mürettebat, United DC-7’yi TWA Constellation’ın yukarısından veya arkasından geldiği için hiç görmedi.

Saat 10: 31’de, Colorado ve Küçük Colorado Nehirlerinin birleştiği yerin yaklaşık bir mil güneybatısında, uçaklar 21.000 fitte çarpıştı. United DC-7’nin sol kanadı TWA’nın kuyruğuna çarptı ve DC-7 Connie’nin gövdesinin tepesinde kayarken DC-7’nin pervaneleri TWA gövdesine çarptı. Pervane kanatları, TWA’nın gövdesindeki arka kabini yırtıp açtı ve kuyruk bölümünü keserek, TWA’yı ateşli bir kazanın meydana geldiği Temple Butte’nin dibindeki kanyon zeminine dört mil olacak şekilde dikey bir dalışa gönderdi. Kuyruk bölümü, TWA’nın çarpma alanının 550 metre kuzeyinde bulundu. 21.000 fit yükseklikte basınçlı gövdeden savrulan dergiler, battaniyeler ve diğer hafif eşyalar toprağa süzülmüş ve Colorado Nehri’nin her iki tarafına dağılmıştı.

Tuz Gölü’ndeki kule, ilk başta deşifre edilemeyen bir mesaj aldı. Sesinde endişe ve kaygı olan bir adamın sesiydi. Daha sonra bu sesin sahibinin United Airlines DC-7 pilotu Kaptan Robert Shirley olduğu belirlendi. Telsizde belirsiz yankılanmalar duyuldu fakat ne söylenildiği anlaşılmadı.

Saat 10:31’de, hiçbir uçak için Boyalı Çöl’ün üzerinden geçtiği bildirilmedi. Her iki uçakla tekrar tekrar temas kurmaya çalıştıktan sonra, CAA saat 11:51’de kayıp uçak raporu başlattı.

Trajik bir şekilde, iki uçakta 128 kişi öldü(rüldü).

Her iki uçağın da enkazı, Park Servisi 1970’lerin sonlarında onu kaldırmak için bir firma ile sözleşme yapana kadar dipte kaldı. Bugün, Temple Butte’deki TWA kaza alanında sadece küçük parçalar kaldı. United Airlines DC-7 Chuar Butte’de erişilemeyen bir noktaya düştüğü için, çoğu hala uçurumun güney yüzündeki kayalıklarda kaldı ve oradan geçen nehir sallarından bu parçalar görülebiliyor.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Gerçekten bile bile kaza yapmak, yaptırmak gibi bir durum olmuş. Enkazın 1970 lerin sonlarında toplanması gerçekten çok daha ilginç bir olay. Ne kadar ulaşılmaz olabilir, kurtulan kişi varken uzun süreçler sonrasında mı öldü. Hava trafik kontrol gerçekten zor bir durum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir