1. Anasayfa
  2. Haberler

İngiltere, Rusya’nın Anti-Uydu Füzeleri Fırlatması Sonrasında Uzay Silahlanma Yarışını Önlemeye Çalışıyor

İngiltere, Rusya’nın Anti-Uydu Füzeleri Fırlatması Sonrasında Uzay Silahlanma Yarışını Önlemeye Çalışıyor
0

İngiltere, küresel uzlaşmaya varmak amacıyla BM’nin ‘sorumlu ve tehditkar davranışlar’ konusunda kararını açıkladı.

İngiltere, silahlanma yarışının tehlikeli bir şekilde ilerlememesi için yeni bir arena haline geldiği yönündeki artan alarmın ardından, bm’nin uzayda güvenlik le ilgili kararını uygulamaya koydu.

İngiltere ve ABD geçtiğimiz günlerde Rusya’yı uluslararası toplumlar için son derece riskli sonuçlar doğuracak bir güven ihlali olduğu iddia edilen bir anti-uydu uzay silahı fırlatmakla suçladı.

Türünün ilk örneği olan İngiltere’nin önerisi, bm üyeleri arasında, ciddi istenmeyen sonuçlara yol açabilecek eylemlerden kaçınmak amacıyla küresel bir anlaşmaya varmak amacıyla acil bir tartışma çağrısında bulunuyor.

Toplantıya katılan ülkelerin BM Genel Kurulu’na sunduğu bir rapora dahil edilmesi için BM genel sekreterine “sorumlu ve tehditkar davranışlarla ilgili” görüşlerini sunmaları önerilmektedir.

Dışişleri Bakanlığı”ndan yapılan açıklamada, “Birçok ülke savaş alanı iletişimini, savunma ve saldırı füze sistemlerini ve hatta nükleer güçlerini kontrol etmek için askeri uzay sistemlerini kullanıyor.”

“Bu sistemler uzay ve Dünya tabanlı silah sistemleri, girişim ve kötü niyetli siber aktivite tarafından savunmasızdır. Ülkeler uzaydaki niyetleri hakkında iletişim kurmadığında veya tehditkar bir şekilde hareket etmediğinde, misilleme riski artar ve yıkıcı sonuçlar doğurma potansiyeli vardır.”

İngiltere’deki girişimin “BM’deki alan çıkmazını kırmak, şeffaflığı artırmak ve ihtilafa yol açabilecek ülkeler arasında yanlış hesaplama riskini azaltmak için yeni bir yaklaşım sunduğu” iddia ediliyor.

Kitle imha silahları (Kİs’ ler) uzayda yarım yüzyıldan fazla bir süredir yasaklanmış olsa da, uydulara ve diğer uzay sistemlerine zarar verebilir veya yok edebilir yeni cephanelik veya teknolojilerin konuşlandırılmasında çok az kısıtlama vardır.

ABD ve İngiltere, Rusya’nın operasyonu gizlemek için hile kullandığını iddia etti. Anti-füze silahının, araştırma ve inceleme için uzayda olduğu iddia edilen bir uydu olan Cosmos 2543‘ten gönderildiği söyleniyor.

Savunma bakanı Ben Wallace sözlerine şöyle devam etti: “Uzaydaki çatışmanın potansiyel olarak derin sonuçları vardır ve tüm güçler bunun sadece ekonomileri için değil, küresel güvenlik açısından da önemini kabul etmelidir. Kötü niyetli faaliyetleri önlemek ve kaza riskini azaltmak, Birleşik Krallık’ın güvenliği ve uzaydaki sistemlere dayanan başarılı askeri operasyonlar için inanılmaz derecede önemlidir.”

Rusya’nın uzay örgütü başkanı, ABD’nin astronotları aya fırlatma planlarını “büyük bir siyasi proje” olarak eleştirmiş ve Çin ile ay üssü kurma konusunda konuştuğu konusunda uyarıda bulundu.

Rus uzay ajansı Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin, ülkenin Washington tarafından uluslararası ortaklıkları kabul etmeyeceğini söyledi.

“ABD için bu şu anda büyük bir siyasi proje. Ay projesiyle, Amerikalı ortaklarımızın Uluslararası Uzay İstasyonu ile işbirliği içinde kurulan işbirliği ve karşılıklı destek ilkelerinden geri adım attık.” diye de ekledi.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir