1. Anasayfa
  2. Haberler

Apophis Asteroidinin 2068’de Dünya’ya Çarpma Olasılığı Düşünülenden Daha Yüksek Olabilir

Apophis Asteroidinin 2068’de Dünya’ya Çarpma Olasılığı Düşünülenden Daha Yüksek Olabilir
0

Hawaii Üniversitesi’nde bir gökbilimci olan David Tholen, Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Bölümü’nün sanal bir toplantısında yakın zamanda asteroid Apophis‘in durumu hakkında bilgi verdi. Sunumu sırasında, kendisinin ve ekibinin asteroidin yolu ve Dünya’ya çarpma olasılığı hakkında yaptıkları araştırmayı özetledi.

Asteroid Apophis ilk olarak 2004 yılında gökbilimciler tarafından tespit edildi. Kısa bir süre sonra araştırmacılar yörünge yolunu buldular ve 340 metre genişliğindeki asteroidin 2029, 2036 ve yine 2068’de Dünya’nın yakınından geçeceğini gözlemlediler. Daha fazla çalışma, asteroidin Dünya’ya çarpma şansının çok az olduğunu gösterdi; böylece tehdit olarak dikkate alınmadı. Daha yakın zamanlarda, Tholen ve ekibi, önceki araştırmacıların güneşten bir asteroidin bir tarafına çarpmasına neden olan Yarkovsky etkisini açıklamadıklarını belirtti. Isı asteroitten uzaklaştıkça, az miktarda enerji asteroide geri iter ve onu hafifçe dönmeye zorlar. Tholen ve ekibi, Yarkovsky etkisinin Apophis’i yılda yaklaşık 170 metre kaymaya zorlayacak kadar bir tarafa ittiğini hesapladı. Daha sonra bu bilgiyi Apophis’in ‘ Yörüngesinde ve sürüklenmenin asteroidin yönünü Dünya’ya yaklaştıracak şekilde değiştirdiğini buldu. Şimdiye kadar, asteroidin 2029 ve 2036’da Dünya’ya çarpacağına dair hiçbir gösterge olmadığını, ancak 2068’in başka bir mesele olabileceğini belirtti. Randevu tarihi yaklaşırken astronomların Apophis’e göz kulak olmaları gerektiğini öne sürüyor.

Apophis’in olası bir tehdidiyle ilgili haberler ortaya çıktıkça, diğer bilim insanları insan ırkının gezegeni asteroit saldırılarından korumak için adımlar attığına dikkat çekti. Örneğin, NASA’nın 2022 için planlanan DART görevi, Didymos adlı bir asteroide bir uzay aracı göndermeyi ve onu aylarından biri olan Dimorphos’un yolunu değiştirmek için kullanmayı içerecek. Tholen, yaptığı konuşmada, 2029’da geçtiği zaman Apophis çalışmasının, bilim insanlarına 2068’de gerçek bir tehdit oluşturup oluşturmadığı konusunda çok daha iyi bir fikir vermesi gerektiğini belirtti.

Yarkovsky Etkisi nedir?

Yarkovsky etkisi, momentum taşıyan termal fotonların anizotropik emisyonunun neden olduğu uzayda dönen bir gövdeye etki eden bir kuvvettir. Etkisi bu cisimler için en önemli şey olduğu için genellikle meteoroidler veya küçük asteroitler ile ilişkili olarak kabul edilir.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir