1. Anasayfa
  2. Haberler

Araştırmalara Göre, Aydaki Su Düşündüğümüzden Daha Yaygın

Araştırmalara Göre, Aydaki Su Düşündüğümüzden Daha Yaygın
Ay'ın Clavius ​​Krateri'ni, buradaki ay toprağında hapsolmuş suyu gösteren, güneş ışığı altında suyu bulan Ay, NASA'nın Kızılötesi Astronomi için Stratosfer Gözlemevi'nin (SOFIA) bir görüntüsü ile vurgulanmaktadır. Kredi: NASA / Daniel Rutter
0

Colorado Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı’nda yardımcı doçent olan Paul Hayne çalışma yazarı Paul Hayne, ‘’Ay’ın yüzeyinde kutuplarından birinin yakınında durduğunu hayal edebiliyorsanız, her yerde gölgeler görürsünüz’’ , bir açıklamada geldi ve “Bu küçük gölgelerin çoğu buzla dolu olabilir.” diye de sözlerine ekledi.

Ay’da Su Bulmak

Bir çalışmada, Maryland’deki NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde bir NASA doktora sonrası araştırmacısı olan Casey Honniball liderliğindeki araştırmacılar, NASA’nın SOFIA (Kızılötesi Astronomi için Stratosfer Gözlemevi) hava teleskopundan gelen verileri kullanarak aydaki suyu inceledi. Bilim adamları, bu gözlemlerle tarihte ilk kez güneşli ay yüzeyinde su tespit ettiler.

Ay üzerindeki suyu tanımlayan önceki çalışma, bilim insanlarının materyalleri tanımlamak için kullandıkları ve dalga boyunun bir fonksiyonu olarak yansıtılan farklı “barkod” olan spektral bir imzaya dayanmaktadır. Ancak bu veriler, ay yüzeyindeki minerallere bağlı olan su ve hidroksil (OH molekülü) arasında ayrım yapmaz. 

Araştırmacılar, bu suyun yaklaşık milyonda 100 ila 400 parça olduğunu saptamıştır. Bilim adamları, suyun büyük olasılıkla ay yüzeyindeki taneler arasında sıkıştırıldığını ve bu sayede onu çevreden koruduğunu öne sürmektedirler.

NASA’nın İnsan Keşif ve Operasyonlar Misyon Müdürlüğü baş keşif bilimcisi Jacob Bleacher, “Su, hem bilimsel amaçlar hem de kaşiflerimiz tarafından kullanılmak için değerli bir kaynaktır” dedi. “Ay‘daki kaynakları kullanabilirsek, yeni bilimsel keşiflere olanak sağlamak için daha az su ve daha fazla ekipman taşıyabiliriz.” diye de ekledi.

SOFIA, NASA ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi‘nin ortak bir projesidir. NASA, Alman SOFIA Enstitüsü ile işbirliği içinde SOFIA programını, bilim ve görev operasyonlarını yönetmektedir. Uçağın bakımı ve işletimi NASA’nın Palmdale, California’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi Binası 703 tarafından yapılmaktadır.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir