1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir?

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir?
1

Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya çevresinde yörüngede bulunan büyük bir uzay aracıdır. Astronot ve kozmonot ekiplerinin yaşadığı bir yuva olarak hizmet vermektedir. Uzay istasyonu aynı zamanda eşsiz bir bilim laboratuvarıdır. Uzay istasyonunu inşa etmek ve kullanmak için birkaç ülke birlikte çalıştı. Uzay istasyonu, uzayda astronotlar tarafından bir araya getirilen parçalardan oluşuyor.

İstasyon, yaklaşık 250 millik bir ortalama yükseklikte Dünya’nın yörüngesinde dolaşır. Saatte 17.500 mil hızla hareket eder. Bu, her 90 dakikada bir Dünya’nın etrafında döndüğü anlamına gelir. NASA, uzayda yaşamak ve çalışmak hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzay istasyonunu kullanıyor. Buradaki görevler, insanları uzaya her zamankinden daha uzağa göndermeyi mümkün kılacak.

Uzay İstasyonu Kaç Yaşında? 

Uluslararası Uzay İstasyonunun ilk parçası Kasım 1998’de fırlatıldı. Bir Rus roketi, Rus Zarya (zar EE uh) kontrol modülünü fırlattı. Yaklaşık iki hafta sonra uzay mekiği Endeavour yörüngede Zarya ile karşılaştı. Mürettebat, Birlik düğümünü Zarya’ya bağladı.

İstasyon insanların orada yaşaması için hazır hale gelmeden önce, önümüzdeki iki yıl içinde daha fazla parça eklendi. İlk mürettebat 2 Kasım 2000’de geldi. O zamandan beri insanlar uzay istasyonunda yaşıyorlar. Zamanla daha fazla parça eklendi. NASA ve dünyanın dört bir yanından ortakları, 2011 yılında uzay istasyonunun inşaatını tamamladı.

Uzay İstasyonu Ne Kadar Büyük? 

Uzay istasyonu, beş yatak odalı bir ev veya iki Boeing 747 uçağı hacmine sahip. Altı kişilik bir mürettebatı ve ayrıca ziyaretçileri destekleyebilir. Uzay istasyonu Dünya’da neredeyse bir milyon pound ağırlığında olacaktı. Güneş panellerinin kenarlarından ölçülen istasyon, bitiş bölgeleri de dahil olmak üzere bir futbol sahasının alanını kaplıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Japonya ve Avrupa’dan laboratuvar modüllerini içermektedir.

Uzay İstasyonunun Parçaları Nelerdir? 

Astronotların bilim araştırmaları yürüttüğü laboratuvarların yanı sıra uzay istasyonunun birçok başka bölümü de bulunuyor. İlk Rus modülleri, uzay istasyonunun çalışması için gerekli temel sistemleri içeriyordu. Ayrıca mürettebat üyeleri için yaşam alanları sağladılar. “Düğümler” adı verilen modüller, istasyonun parçalarını birbirine bağlar.

Uzay istasyonunun yanlarına uzanan yapılar güneş panelleridir. Bu diziler, elektrik gücü sağlamak için güneşten enerji toplar. Diziler istasyona uzun bir makasla bağlanır. Kafesin üzerinde uzay istasyonunun sıcaklığını kontrol eden radyatörler vardır.

Robot kollar uzay istasyonunun dışına monte edilmiştir. Uzay istasyonunun inşasına yardımcı olmak için robot kolları kullanıldı. Bu kollar ayrıca astronotları dışarıda uzay yürüyüşlerine çıktıklarında hareket ettirebilirler. Diğer silahlar ise bilimsel deneyleri yapıyor.

Astronotlar, dışarıya açılan hava kilitlerinden uzay yürüyüşlerine çıkabilir. Yerleştirme bağlantı noktaları, diğer uzay araçlarının uzay istasyonuna bağlanmasına izin verir. Limanlardan yeni ekipler ve ziyaretçiler gelmektedir. Astronotlar, Rus Soyuz’daki uzay istasyonuna kenetlenirken ve Robotik uzay aracı, malzemeleri teslim etmek için kenetlenme bağlantı noktalarını kullanır.

Uzay İstasyonu Neden Önemli? 

Uzay istasyonu, insanların uzayda uzun süreli bir kalıcılığa sahip olmalarını mümkün kıldı. İlk mürettebat geldiğinden beri insanlar uzayda yaşayabiliyor. Uzay istasyonunun laboratuvarları, mürettebat üyelerinin başka hiçbir yerde yapılamayacak araştırmalar yapmalarına izin veriyor. Bu bilimsel araştırma, dünyadaki insanlara fayda sağlıyor.

Uzay araştırması günlük yaşamda bile kullanılmaktadır. Bilim adamları ayrıca, insanlar uzun süre yerçekiminde yaşadıklarında vücuda ne olduğunu da inceliyorlar. NASA ve ortakları, bir uzay aracının nasıl iyi çalışmasını sağlayacaklarını öğrendiler. Tüm bu dersler gelecekteki uzay araştırmaları için önemli olacak.

NASA şu anda diğer dünyaları keşfetmek için bir plan üzerinde çalışıyor. Uzay istasyonu ilk adımlardan biridir. NASA, uzay istasyonunda öğrenilen dersleri, daha önce hiç olmadığı kadar uzaya uzanan insan görevlerine hazırlanmak için kullanacak.

Bilinmesi Gereken Kelimeler

modül: bir uzay aracının kendi kendine kullanılabilen birimi

kafes kiriş: bazı parçaların bağlı olduğu uzay istasyonunun omurgası görevini gören bir ışın

hava kilidi: bir astronotun havayı uzay aracından dışarı atmadan uzay yürüyüşüne çıkmasına izin veren iki girişi olan hava geçirmez bir oda

mikro yerçekimi: ağırlıksız olma veya yerçekiminin neredeyse yokluğu durumu

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir