1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Göktürk-1 Nedir?

Göktürk-1 Nedir?
0

Göktürk-1, Türk Milli Savunma Bakanlığı’nın bir yer gözlem uydusudur. Uydu, keşif, yurt gözetimi, istihbarat, çevresel izleme, orman kontrolü, kadastro araştırmaları, yasa dışı inşaat alanlarını belirleme, mahsul yönetimi, doğal afet sonrası hasar değerlendirmesi dahil olmak üzere çok çeşitli askeri ve sivil uygulamalar için yüksek çözünürlüklü Dünya görüntüleri sağlamayı amaçlamaktadır.

Göktürk-1 programı, Dünya gözlemi için yüksek çözünürlüklü optik sensörlü bir Türk uydusunun inşasını içermektedir. Telespazio ile Türkiye Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM – Savunma Bakanlığı) arasındaki anlaşma Temmuz 2009’da Ankara’da imzalandı. Aralık 2008’de, Türk Savunma Bakanlığı Göktürk için çeşitli teklif verenler arasından Telespazio’nun teklifini seçmişti.

SSM, TÜRKİYE Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı satın alma makamıdır. SSM’nin temel işlevi, savunma sanayi ile ilgili, büyük satın alma projeleri de dahil olmak üzere kritik kararlar alan ana karar alma organı Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından alınan kararları yürürlüğe koymaktır.

Göktürk-1A uydusu yaklaşık 1.060 kg kuru kütleye ve yedi yıllık tasarım ömrüne sahiptir. BUS, TAS ve CNES tarafından geliştirilen Proteus platformu mirasına sahiptir. Proteus uydu platformu, çeşitli uydu alt sistemleri için bağlantı noktaları sağlamak üzere petek panellerin monte edildiği alüminyum bir şasiden oluşur. Uydu platformu, bir yük tertibatının dört cıvata arabirimi kullanılarak modüler bir şekilde entegre edilmesini sağlar. Termal kontrol, bileşenleri kritik hayatta kalma sıcaklıklarında tutmak için bir ısıtma sistemi ile birlikte pasif radyatörlere dayanmaktadır.

Uzay aracı, 4,2 mx 2,5 mx 1,6 m boyutlarında 3 eksenli stabilize edilmiştir. ADCS (Tutum Belirleme ve Kontrol Alt Sistemi), uydunun uzaydaki üç eksenli yönünü hassas bir şekilde hesaplamaktan ve Göktürk-1A için en düşük Dünya-noktalı yönelim için uyduyu kendi konumuna yönlendirmek için bir dizi aktüatör kullanmaktan sorumludur. Yük Modülüne kurulan Yıldız İzleyiciler, daha sonra uydu yönünün doğru bir şekilde belirlenmesi için yerleşik bir algoritma ile bilinen yıldız takımyıldızlarıyla karşılaştırılan yıldızlarla dolu gökyüzünün görüntülerini toplamak için optik sensörler kullanıyor. Ayrıca ADCS’nin bir parçası, uydu güvenli modları ve manyetik torkların çalışması sırasında devreye giren sekiz kaba güneş sensörü ve iki üç eksenli manyetometredir. Reaksiyon tekerlekleri, birincil tutum çalıştırma mekanizması için kullanılır.

FIRLATMA

1060 kg kütleli Göktürk-1A uydusu 5 Aralık 2016’da (13.51:44 UTC) Kourou’dan bir Vega (Arianespace numaralandırma şeması VV08) aracı ile fırlatıldı. Arianespace başlatma sağlayıcısıydı.

Alanı temiz tutmaya yardımcı olmak için enkaz yönetmeliklerine uyan Vega’nın üst aşaması, okyanusun üzerinde atmosferde yüksekte yanmak için son bir kez ateş etti.

Yörünge: Güneş eşzamanlı yörünge, ayrılıkta 695 km yükseklik, eğim = 98.11º

GÖREV DURUMU

• Maalesef Göktürk-1 görevine veya operasyonel durumuna ait örnek görüntüler mevcut değil.

• Uydunun fırlatıldıktan 57 dakika sonra roketten ayrılmasından sonra, Telespazio Fucino Uzay Merkezi tarafından yönetilen erken yörünge ve uydu test aşaması başladı. İlk telemetri sinyali, fırlatmadan 68 dakika sonra Fucino’da alındı.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir