1. Anasayfa
  2. Görsel

Başak Kümesi Gökadaları

Başak Kümesi Gökadaları
Fotoğraf Kredisi ve Telif Hakkı: Fernando Pena
1

Başak Kümesi’nin gökadaları, bu derin teleskopik görüş alanına dağılmış durumdadır. Bu kozmik sahne, gezegen Jalisco, Meksika yakınlarındaki karanlık gökyüzünde çekilen yaklaşık üç Dolunay’ı kapsıyor. Yaklaşık 50 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan Başak Kümesi, kendi yerel gökada grubumuza en yakın büyük gökada kümesidir.

Burada öne çıkanlar, Başak’ın Messier kataloğundaki parlak eliptik gökadaları, sol üstte M87, merkezin altında ve sağında görülen M84 ve M86‘dır (aşağıdan yukarıya). M84 ve M86, bu çerçevenin sağ tarafında dikey olarak çarpıcı bir galaksi dizisi olan Markarian Zinciri‘nin bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Zincirin ortasına yakın bir yerde ilgi çekici etkileşimli bir galaksi çifti yer alır; NGC 4438 ve NGC 4435, bazıları tarafından Markarian’ın Gözleri olarak bilinmektedir. Elbette dev eliptik gökada M87, Başak Kümesi’ne hakimdir. Burası, Dünya gezegeninin Event Horizon Teleskopu tarafından görüntülenen ilk kara delik olan süper büyük bir kara deliğin evi olarak bilinmektedir.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Çok faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuş, teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir