1. Anasayfa
  2. Gökadalar

Hubble Teleskopu Aktif Bir Galaksiyi Fotoğrafladı

Hubble Teleskopu Aktif Bir Galaksiyi Fotoğrafladı
0

Güneşimizin büyüklüğünü hayal etmenin stresli olduğunu düşünüyorsanız – Dünya’dan 333.000 kat daha büyük – Hubble Uzay Teleskobu‘nun bize daha da büyük bir şeyi hatırlattığını bilmekten memnun olacaksınız. Uzayda, ev sahibi yıldızımızdan 1,1 trilyon kat daha büyük bir galaksi var. Adı NGC 612 ve artık yeni bir görüntüsüne sahibiz.

Eğer sizi daha iyi hissettirecekse, NGC 612 Samanyolu kadar büyük değil. İçinde yaşadığımız galaksi güneşten yaklaşık 1,5 trilyon kat daha büyüktür.

Yeni NGC 612 görseliyle ilgili açıklamaya göre, bu galaksi onu gözlemlememiz için özellikle ilginç kılan birkaç sınıflandırmaya giriyor. En ilginci (en azından benim görüşüme göre) aktif bir galaksi olması. Aktif galaksilerde, süper kütleli bir kara delik merkez bölgeyi güçlendirerek inanılmaz derecede enerjik bir galaktik kalp yaratır. Bu kalp de neredeyse ışık hızında gaz püskürtür. Tüm bunların sonucunda, merkezi nokta o kadar parlak hale gelir ki, galaksideki her bir yıldızın birleşik ışığını gölgede bırakır. Çarpıcı.

Hubble Uzay Teleskobu’nun NGC 612’ye ait yeni görüntüsü kenardan çekilmiş olsa da, yani onu yan bir açıdan görüyor olsak da, ortada gerçekleşen şeyi anlamak kolaydır. Bu bölgede “merkezi şişkinlik” olarak adlandırılan bir çıkıntının da bulunması dikkat çekicidir. Buna karşılık, bu görüntüdeki turuncu ve koyu kırmızı bölgeler “galaktik disk” adı verilen bir madde düzlemini temsil etmektedir. Burası toz ve soğuk hidrojen gazının bulunduğu ve NGC 612 için yıldız oluşumunun (seyrek de olsa) gerçekleştiği yerdir.

Açıklamada ayrıca NGC 612’nin bir Seyfert galaksisi olduğu, yani görünür ışıkta da görülmesine rağmen büyük miktarda kızılötesi radyasyon yaydığı vurgulanıyor. Kızılötesi dalga boyları insan gözüyle görülemeyen bir ışık türüdür. Ancak işin iyi tarafı, James Webb Uzay Teleskobu ve elbette bu görüntünün kısmen oluşturulmasını sağlayan Hubble Uzay Teleskobu gibi, bu gizli kaynakları ortaya çıkarmak için kızılötesi sinyalleri alabilen araçlarımız var.

Space.com

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir