1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Rasat Nedir?

Rasat Nedir?
1

RASAT , TÜBİTAK-UZAY’a (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu – Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü) ait bir Türk görüntüleme mikro uydudur.

RASAT, Türk mühendisleri tarafından Türkiye’de geliştirilen ve üretilen ilk uzaktan algılama uydusudur. Önceki görevi, 2003 yılında başlatılan ve pilin arızalandığı Ağustos 2006’ya kadar faaliyette olan BILSAT 1 idi.

RASAT programının temel amacı, BILSAT programının edindiği deneyim ve becerileri daha da geliştirmenin yanı sıra, Türkiye’de küçük uyduları danışmanlar açısından herhangi bir yabancı kaynak almadan bir araya getirmek, entegre etmek ve test etmek için gerekli altyapıyı daha da iyileştirmektir.

RASAT projesi, 2004 yılında pankromatik bantta 7,5 m ve multispektral bantlarda 15 m çözünürlüğe sahip bir optik görüntüleyici özelliklerle proje hayatına başladı.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Türkiye’nin uzaydaki gözü kulağı olan Rasat hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Göktürk 1 ve Göktürk 2 uyduları da tıpkı Rasat gibi aktif gözlem uydularımızdan diye biliyorum. Umarım onlar hakkında da doyurucu bilgiler sunarsınız. Başarılar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir