1. Anasayfa
  2. Haberler

James Webb Teleskopu L2 Yörüngesine Ulaştı !

James Webb Teleskopu L2 Yörüngesine Ulaştı !
0

James Webb teleskobu L2 yörüngesine an itibarı ile ulaştı. Dünya’nın şimdiye kadar yapılmış en büyük teleskopu 25 Aralık 2021’de fırlatılmıştı ve 25 Ocak 2022 tarihi itibariyle hedeflediği yörünge olan L2 yörüngesine başarıyla ulaştı.

James Webb Teleskopu ve L2 Yörüngesini gösteren Animasyon – Telif: NASA

L2 Yörüngesi Nedir ?

L2 veya ikinci Sun-Earth Lagrange olarak adlandırılan nokta, Dünya’ya yaklaşık 1.6 milyon kilometre uzaklıkta. Neden bu noktayı hedeflendiği hakkında kısaca bahsetmek gerekirse uzun uzun yazmadan özetle Yerçekimi. Güneş ve Dünya’nın yerçekimlerini kullanarak, Uzay’da daha rahat ve yörüngede kalacak şekilde dolaşılması için burası seçilmiş. L2 Yörüngesi Güneş ve Dünya’nın çekim kuvvetlerinin dengelendiği en güzel yer.

ds
James Webb Teleskopu’nun büyüklüğü. (İnsanlar ile karşılaştırabilirsiniz)

Şimdi Ne Olacak ?

James Webb teleskopu şimdiye kadar yapılmış en büyük uzay teleskopudur. 6.5 Metre aynaları ve devasa büyüklüğü ile Uzay’dan Hubble Teleskopu’na göre çok daha fazla ışık toplayabileceği, 13,5 Milyar yıl geriye yani Büyük Patlama’dan sonraki 100-200 milyon yıl arasındaki dönemlerden veri toplayabileceğimizi umuyoruz. Bu özetle şu demektir, eğer teleskop hiç bir sorun olmadan kurulumu gerçekleşir ve veri toplamaya başlarsa, Büyük Patlama ve Evrenin Başlangıcı ile ilgili varsayımları kanıtlayabileceğiz veya daha da ötesi, yeni bulgular keşfedebileceğiz. İnsanlık için gerçekten çok ama çok önemli bir olay.

s 4c8fb5d5bbcb597ad0a6bdb4ca53710b2c956f60
AA’nın Hazırlayıp Sunduğu Bilgilendirme Posteri

İlk Veriler 5 Ay Sonra Gelecek

Teleskop L2 Yörüngesine yerleştikten sonra adım adım kurulumuna geçecek. Tüm kanatların açılması, kurulumun tamamlanması ve aynaların veri toplaması için yaklaşık bir 5-6 ay süreden bahsediliyor. Şu ana kadar hiç bir pürüz olmadan Dünya’dan yaklaşık 1.6 Milyon Kilometre uzaklığa 6.5 Metre büyüklükte aynaları olan bir teleskopu göndermeyi başardık. Umarız bundan sonra da bir sorun olmadan verileri toplamaya başlarız ve Evrenin Başlangıcına gerçek bir yolculuğa çıkarız.

Webb Telescope L2 Flyby
James Webb Teleskopu L2 Yörüngesine Ulaştı ! 4

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir