1. Anasayfa
  2. Haberler

Japonya SLIM ile Ay’a En Yakın Geçişi Yaptı

Japonya SLIM ile Ay’a En Yakın Geçişi Yaptı
0

Japonya’nın SLIM uzay aracı, Ay’a iniş denemesi için aylar sürecek derin uzay yolculuğunun bir parçası olarak Ay’a yaptığı uçuşu tamamladı.Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) uzay aracı Ay’a en yakın geçişini 4 Ekim’de Doğu saatiyle 02:47’de gerçekleştirdi. Ay yüzeyinden 5,000 kilometrenin biraz altından saniyede 1.47 kilometre hızla geçti.

Uzay aracı şu anda kendisini yılın sonlarına doğru Ay’a geri getirecek olan uzun, döngüsel bir yörüngede bulunuyor. Bu yörünge, son uçuş sırasında uzun bir frenleme yanması gerçekleştirmesine gerek kalmadan, Ay yörüngesine itici yakıt açısından daha verimli bir şekilde girmesini sağlayacak.

Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) yetkilileri 74. Uluslararası Astronotik Kongresi’nde Ocak ayında bir iniş denemesinin beklendiğini söylediler.

“Yakında #SLIM Ay’ın yanından geçecek. Tahmini en yakın yaklaşma zamanı ve o sırada Ay yüzeyinin üzerindeki yükseklik aşağıdaki gibidir. En yakın yaklaşma zamanı: 4 Ekim 2023 15:47:22 (JST) Ay yüksekliği: 4992 km Göreceli hız: 1,47 km/sn Ne yazık ki Sagamihara bulutlu bir gökyüzü altında, ancak Ay’ın Dünya’ya göre konumu şekilde gösterildiği gibi! #Tananmu”

SLIM 6 Eylül‘de XRISM uzay teleskobuyla birlikte Japonya’nın Tanegashima Uzay Merkezi’nden bir H-2A roketiyle fırlatıldı. SLIM uzay aracı daha sonra Ay’a yaptığı dolambaçlı yolculuğun bir parçası olarak bir dizi sistem kontrolünden ve yörünge yükseltme manevrasından geçti.

Uzay aracı 200 kilogram kuru kütleye ve 700-730 kg ıslak kütleye sahiptir. Beklenen geliştirme maliyeti 18 milyar yen (120 milyon dolar).

İniş aracı, orta enlemdeki Shioli kraterinin yamacındaki hedef noktasının 100 metre yakınına inmeyi amaçlayacaktır. İnişin ve bir yamaca inişin etkisini emmeye yardımcı olacak beş adet ezilebilir alüminyum kafes ayağa sahiptir. Görüntü tabanlı bir navigasyon sistemi kullanacak ve Japonya’nın 2007 yılında fırlatılan SELENE yörünge aracından gözlemsel veriler taşıyacaktır. Bu sistem otonom alçalma ve iniş sırasında iniş bölgesini belirlemek için kullanılacak.

“İnişten sonra Ay’ın mineral bileşimini araştıracak olan çok bantlı kamerayı test etmek için Dünya’nın gündüz/gece sınırını ~100.000 km’de görüntüledik! Kameranın dar görüş açısı Basra Körfezi çevresindeki alanı gözlemledi. Görüntü test radyo dalgası operasyonunda çekilmiştir.”

JAXA’ya göre iniş aracı gelecekte daha düşük maliyetli keşif görevlerine yol açabilir. İnişlerin doğruluğu, daha genel, daha güvenli iniş bölgeleri yerine yüksek bilimsel ilgi alanlarına erişmek için yararlı olacaktır.

Başarılı olması halinde SLIM, Japonya’yı Ay’a yumuşak iniş yapan beşinci ülke yapacaktır. Ağustos ayında Hindistan yüksek enlemdeki Chandrayaan-3 misyonu inişiyle bu başarıyı elde eden dördüncü ülke oldu.

Ancak SLIM Ay’a bir sonraki iniş olmayabilir. Houston merkezli Intuitive Machines bu hafta tamamlanan ilk Ay iniş aracını tanıttı. Nova-C iniş aracının Kasım ayı ortasında Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 ile fırlatılması planlanıyor.

Bu uzay aracı Ay’a doğrudan, beş günlük bir yolculuğa çıkacak ve Ay yörüngesine girecek. Ay’ın güney kutbuna 300 km uzaklıktaki Malapert kraterine inmeye çalışacak. Güvenli bir iniş, bu aracı Ay’a başarıyla inen ilk hükümet dışı uzay aracı yapacaktır.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir