1. Anasayfa
  2. Genel

Karanlık Madde ve Karanlık Enerji Canlılık oluşturur mu?

Karanlık Madde ve Karanlık Enerji Canlılık oluşturur mu?
0

Selam olsun,

Gökyüzünde yalnız gezen martıların dramı kadar keskin bir tat bırakmayabilirim lakin hafifte olsa güzel bir tat bırakabileceğimi düşündüğüm bir konuyu yazmaya karar verdim.

Martıların dramını konu etmeyi pek etik bulmuyorum neticede bizim türümüzden değil ve haklarında maneviyatları bakımından yeterli bilgimiz yok. Bu kendime selektör yapıp uyarmamı es geçersek sizlere anlatmak istediğim konuya gelebileceğimi ümit ediyorum.

Karanlık enerji ve karanlık madde olarak nitelendirdiğimiz uzay fenomenleri var. Hepimiz bu konularda belirli bilgilere sahibiz ben biraz genel kabullerin ötesinde sörf yapmak istiyorum.

Genelde evreni anlamak, anlamlandırmak ve bilimsel ilerlemeyle paralel konu edilen bu kavramları daha çok bilimkurgu temelinde ele alacağım.

Karanlık madde ve karanlık enerjiden oluşan canlılar olabilir mi?

Çok uç bir soru olduğunu biliyorum ama uçurumların kenarında hoplaya zıplaya gezmeyi sevenlerin uç konularda düşünmesi çok tuhaf değildir.

Bu soruyu sorarken bilimin karanlık madde ve karanlık enerji hakkında bildiklerimizle canlılığa etkisi vardır diyemediğini elbette bende biliyorum ancak bilimin bu konularda yeterli bilgisi olmadığını da biliyorum.

Yani bizim karanlık madde ve karanlık enerji diye iki isimle andığımız evrenimizin %95’ni oluşturmaktadır. Sadece bu kadar değil örneğin karanlık madde tek bir isimdir ancak kendi içinde milyonlarca alt türevi olabilir. Biz karanlık maddeyi ve karanlık enerjiyi sadece isim ve etki olarak bilebiliyoruz, içine nüfuz edemiyoruz.

Evrenimizin %5’lik kısmında canlılık oluşuyorken %95’lik kısmında kesinlikle oluşmuyor demek sanırım bilimsel bir yaklaşım olmaz. Bilim elindeki veriler ışığında cevap verdiğinden bu konularda genelde olabilir ya da olamaz değil olduğuna dair bir kanıt yok diyecektir. Bu olabilirliğini düşünmeyi yanlışlamaz sadece bilimsel olmaz. En azından bugün için.

Biliyoruz ki 200 sene önce kanıt yok denilen birçok konuda bugün bilim net şekilde olabilirliği konusunda deliller sunmakta.

Bunları aklımızda tutarak sorumuza tekrar dönelim.

Karanlık madde ve karanlık enerjiden oluşan canılar olabilir mi?

Biraz bilimkurgu biraz teorik fizik alanında yapılan tartışmaları konu etmek istememin nedeni bilimi daha doğru anlatabilmektir. Bilim evrende 100 tane taş olduğunu düşürsek sadece elimizde olan 3 taşı gerçek kabul eder. Geriye kalan 97 taş henüz elimizde olmadığından yok olarak kabul edilir. Her bir taşı bulup avucumuza aldığımızda bilim evet 4. Taş 5. Taş diye bunları gördükçe kabul edecektir. Bilimin yok dediği ya da bulamadığı şeyler esasen yok değil sadece bilinmiyor ya da şuan için bulamadıklarıdır.

Peki, karanlık enerjiden ve karanlık maddeden canlı olduğunu kabul ettiğimizi düşünürsek nasıl bir durum oluşur? Sanıldığının aksine bizim onları görüp nüfuz edemediğimiz gibi onlarında bizi görüp nüfuz etmesi pek olası olmazdı. İki farklı canlılık söz konusu olurdu.

Durum böyleyken yani birbirimizden habersiz yaşıyorsak ve yaşayacaksak neden bu konu hakkında yazıyorsun diye düşünebilirsiniz. Bir zamanlar atomun en küçük temel taşımız olduğunu ne çabuk unuttuk. Kuantum ile atom altına indiğimizde atomun en küçük olmadığı gerçeği ile yüzleşmiştik. İleride bir gün karanlık enerjiye ve karanlık maddeye nüfuz edeceğimiz bir gelecek olabileceğini hatırlatmak isterim zira insanın beyni evrenden daha geniş olabilecek potansiyele sahiptir. Hayal gücümüz bize bugün için bilimkurgu üretebilir ancak teknolojimiz bu bilimkurgular yani bilimsel hayal gücümüz neticesinde ilerlemekte değil mi?

Bu tip konuları yazmaktaki amaç bunların olduğu, olabileceği ya da olamayacağı üzerine iddialar ortaya atmak değil. Umarım bu şekilde değerlendirmezsiniz zira amacım sadece bilimsel ilerlemenin ana motoru olarak gördüğüm bilimsel hayallerin kurulması için içine sıkıştığımız ufku açmaktır. Öncelikle kendim için bunu başarmayı hedefliyorum.

Karanlık madde ve karanlık enerji hakkında çok daha fazla düşünmemiz gerekiyor.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir