1. Anasayfa
  2. Genel

Karanlık Enerji mi? Soğuk Enerji mi?

Karanlık Enerji mi? Soğuk Enerji mi?
0

Selam olsun,

Biraz bilimin felsefe alanına girmek isterim. Evrenin oluşumundan bugüne gelen süreç için bilimin birçok konuyu aydınlattığını biliyoruz ama yetmiyor. Aklımızda her daim bilinmez sorular uçuşuyor.

Büyük patlama teorisini kabul ettiğimizde evrenin bir noktadan genleşmeye başlamasını kabul ediyoruz ki bu kabul bizim kabulümüzün çok ötesinde birçok deney ve çalışma ile mecburi bir kabullenme durumuna ulaşmıştır.

Evrenin oluşumunda sıcaklık o kadar yüksek boyuttaydı ki hidrojen dışında pek bir şey bulunmuyordu. Evrenin genişlemesinden kaynaklı sıcaklığın düşmesi sayesinde bugün bulabildiğimiz elementler oluşabildi. Bu bilgi insanın aklına farklı sorular ve düşünceler getiriyor. Bu soruları beraber tartışarak daha iyi bir noktaya getirebiliriz.

Evrenin başlangıcına neden olan “patlama” sıcaklığını bugün evrende hiçbir şeyde bulamayız. Evren soğudukça elementler oluşmaya başladı ve biz oluşan elementleri buluyoruz. Bulduklarımız tabiri caiz olsun hayatta kalan daha doğrusu oluşabilenler. Konunun nereye bağlanacağı az çok belli olsun diye fısıldayarak “Karanlııııkkk” yazayım. Fısıldayarak yazma tekniğinin mucidi olarak ünlendiğime inanamıyorum.

Karanlık enerjiyi göremiyor, bulamıyor ve bilemiyoruz. Evrenin başlangıç modeli büyük patlama olduğu kabulü ile bunun o ilk yüksek sıcaklıkta oluşabilen bir “şey” olduğunu düşünmek sanırım çok afaki olmaz. Başlangıç şartları ile bugün içinde yaşadığımız evren siyah ve beyaz kadar birbirine benziyordu. Koşulları ve hatta yasaları farklıydı. O şartlarda oluşan bir “şey” evrenin bugün çözemediğimiz bir hızda genişlemesine neden oldu. Şimdi işin en fantastik kısmına gelirsek bu genişleme hızlanarak devam ediyorsa ne düşünmemiz lazım?

Evrenin ilk döneminde oluşan ve genişlemeye neden olan “şey” ısı kaybettikçe hızlanıyor olmalı ki zaman geçtikçe yani evrenin ısısı düştükçe bu genişleme hızlansın. Bugün evrenin genişlemeden dolayı ısı kaybettiğini biliyoruz ve ısı kaybettikçe genişlemenin hızlandığını biliyoruz. Tıpkı evrenin oluşumundaki ısının düşmesi sonucu nötronlar sayesinde elementlerin oluşması gibi ısı kaybettikçe evrenin genişlemesi ilintili gibi.

Bizim bildiğimiz ısı enerji çeşitlerinden biridir ve enerji arttıkça hız artar yani ısı arttıkça hız artar diyebiliriz. Bu bağlamda düşündüğümüzde ısı düştükçe yavaşlama değil hızlanma oluyorsa bizim bildiğimiz enerji dışında bir enerji türü olması gerekiyor. Karanlık enerjiden ziyade anti enerji kavramı bence daha yerinde olacaktır. Karanlık enerji daha çok farklı bir enerji türü gibi algılanabilir oysa olan durum bildiğimiz enerjinin zıt ucudur.

Sıcaklığın düşmesi ile yani soğuma ile hızlanıyor olmasını genişleme nedeni olarak görmüyorum. Genişlemenin hızlanmasına neden olabileceğini düşünüyorum. Bu düşüncenin elbette bir çıkış noktası var. Bugün evren sadece Hidrojenden oluşmuyorsa bunun nedeni başlangıç sıcaklığının azalmasından kaynaklıdır. Bu bilgi ışığında sıcaklığın azalması ile evrenimizin bugün yıldızlara, gezegenlere ve galaksilere sahip olduğunu matematik netlikte biliyoruz. Başlangıç sıcaklığı elementlerin oluşmasına uygun değildi.

Karanlık enerji olarak tanımladığımız bu olayın çözümünü hep bildiğimiz enerjinin bir türü gibi araştırmak yerine zıt kutuplarda araştırmalar yapmak daha mantıklı değil mi? Isı yani enerji hakkında yaptığımız çalışmalar ve bilgi seviyemiz soğukluk ile – enerji ile kıyaslandığında Everest dağı ile çakıl taşı ölçülerinde fark olduğu aşikâr.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir