1. Anasayfa
  2. Haberler

SpaceX, NASA ve ESA Gelişmiş Okyanus Haritalama Uydusunu Fırlattı

SpaceX, NASA ve ESA Gelişmiş Okyanus Haritalama Uydusunu Fırlattı
0

SpaceX Falcon 9 roketi, Kaliforniya’dan bir sabah fırlatmasında 21 Kasım Cumartesi günü NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) yörüngeye gelişmiş bir okyanus haritalama uydusu fırlattı.

Sentinel-6 Michael Freilich uydusu, adını Ağustos ayında kanserden ölen NASA’nın Dünya bilimleri bölümünün eski başkanı Michael Freilich’den alıyor. NASA ve ESA, uyduya ölümünden önce Ocak ayında Freilich’in adını vermiştir. Freilich’in ailesi lansmanı bizzat izlediler.

Almanya’da Airbus tarafından inşa edilen uydu, kabaca küçük bir kamyonet boyutunda ve deniz seviyesindeki değişiklikleri birkaç santimetreye kadar takip etmek için birden fazla alet taşımaktadır. Deniz seviyelerini ölçmek için elektromanyetik sinyalleri dünya okyanuslarına ışınlayacaklar ve ardından geri dönmelerinin ne kadar sürdüğünü ölçecekler.

Bilim adamları, yükselen deniz seviyelerinin iklim değişikliğinin sadece bir sonucu olduğunu açıkladılar ve önceki Dünya gözlemi uydularından elde edilen veriler, deniz seviyesinin yükselme oranının hızlandığını gösterdiğinden, bilim adamları bunu uzun bir süre boyunca izleyebilmek istiyorlar.

Bu 97 milyon dolarlık uydu, okyanus odaklı bir çift uydunun ilki olacak; bir sonraki Sentinel-6B, 2025’te piyasaya sürülecek. Beraberinde NASA‘nın yükselen deniz seviyelerini belgelemek için otuz yıllık çabasına devam edecekler ve bilim insanlarına kıyı şeridinin her zamankinden daha kesin bir görünümünü elde edecekler.

Okyanusun Haritasını Çıkarmak Neden Önemli?

Sentinel-6 tarafından toplanan verilerle, dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, kıyıya çok daha yakın okyanusun daha yüksek çözünürlüklü gözlemlerini yapabilecekler. Bu, fırtınalar karaya inmeden önce daha kesin hava tahminlerinin yapılabileceği anlamına gelmektedir.

Okyanusun üzerinde büyük bir fırtına oluştuğunda Sentinel-6 gibi uydular, yükselen su balonunu tespit etmek ve bu bilgiyi tahminler için kullanmak üzere tasarlanmıştır. Ölçümler, kıyı şeridine yakın deniz seviyesindeki değişikliklerin gemileri ve ticari balıkçılığı nasıl etkileyebileceğini belirlemek için de kullanılabilir.

Sentinel-6 Michael Freilich uydusunun hazırlık aşamasındaki bir başka makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir