1. Anasayfa
  2. Bilgiler

İç Katmanında Elmas Bulunduran Gizemli Gezegen

İç Katmanında Elmas Bulunduran Gizemli Gezegen
Resim Kredisi: NASA/JPL-Caltech
0

55 Cancri e, 30 Ağustos 2004 yılında keşfedilmiştir. 2012 yılında Yale Üniversitesi’ndeki bilim adamları, Dünya benzeri grafit ve elmastan oluşan bir mantoya sahip gezegenin bir karbon gezegen olabileceği açıklanmıştır.

55 Cancri e adlı gezegen, Dünya’dan sadece 40 ışıkyılı uzaklıkta ve Yengeç takımyıldızında bulunan ikili yıldız 55 Cancri’nin yörüngesinde bulunmaktadır. Gezegen geçen yıl ilk kez gözlemlendiğinde, aslında Dünya’ya benzer bir su gezegeni olduğu düşünülüyordu, ancak sonrasında bilim adamları gezegenin bir elmas gezegen olma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu sonucuna varmışlardır.

02B48D6F 8C3E 4B0C 8CAF 3E4FC57CE7F9
İç Katmanında Elmas Bulunduran Gizemli Gezegen 2

55 Cancri e Süper Dünya olarak anılır, çünkü Dünya’dan daha büyüktür. Ancak Güneş Sistemi’nin gaz devleri kadar büyük değildir. 55 Cancri e’nin Dünya ile benzerlikleri burada son buluyor. 55 Cancri e, Dünya’nın iki katı yarıçapına, sekiz katı kütleye sahiptir. 55 Cancri sisteminde en içteki gezegen olduğu için, gezegen 3,900 Fahrenheit (2.150 Santigrat) yüzey sıcaklığına sahiptir. Dünya’nın 365 gününün aksine 1 Yılı sadece 18 saat sürmektedir.

Yıldız sisteminin kendisi esas olarak karbon, demir ve silikondan oluşmaktadır. 55 Cancri e gezegeninin Elmas’tan oluşmasının sebebi ise milyonlarca yıllık basınç ve ısıdan, gezegenin karbon mantosu yavaş yavaş elmasa dönüşmesinden kaynaklanmaktadır. Yale Üniversitesi’nden bilim adamları, tahmini olarak 55 Cancri e adlı gezegenin kütlesinin üçte biri kadar elmas barındırdığı söylenmektir. Bu da yaklaşık üç Dünya kütlesi kadardır.

Elmas zengini tek bir gezegenin tanımlanmasının büyük bir haber olduğunu söylemek çok merak uyandırıcı olmuştur. Özellikle son yıllarda yüzlerce kayalık, Dünya benzeri gezegen belirlendi ve şimdiye kadar benzer yapılara sahip oldukları varsayılmıştır. 

Artık evrende milyonlarca elmas gezegen olduğunu varsaymak gerekebilir. Orada farklı kimyalara sahip başka gezegenler de olabilir. Örneğin su gezegenleri, altın gezegenler, uranyum gezegenleri. Her birinin çok farklı atmosferleri, biyolojileri ve jeolojik / tektonik özellikleri olması muhtemeldir.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir