1. Anasayfa
  2. Haberler

Gökbilimciler, Dünya Büyüklüğünde Bir ‘Pi Gezegeni’ Keşfettiler

Gökbilimciler, Dünya Büyüklüğünde Bir ‘Pi Gezegeni’ Keşfettiler
0

Araştırmacılar, 2017 yılında NASA Kepler Uzay Teleskobu‘nun K2 görevi tarafından alınan verilerde gezegenin sinyallerini keşfettiler. Ekip, bu yılın başlarında bir yer tabanlı teleskoplar ağı olan SPECULOOS ile sisteme odaklayarak, sinyallerin yıldızının yörüngesinde dönen bir gezegene ait olduğunu doğruladı. Aslında, gezegen her 3.14 günde bir pi benzeri bir periyotla bugün hala yıldızının etrafında dönüyor gibi görünmektedir.

Yeni gezegen K2-315b olarak etiketlendi ve bu gezegen K2 verilerinde keşfedilen 315. gezegen sistemidir. Araştırmacılar, K2-315b’nin Dünya’nınkinden 0.95’lik bir yarıçapa sahip olduğunu tahmin ediyor, bu da onu neredeyse Dünya boyutunda yapıyor. Güneşin yaklaşık beşte biri büyüklüğünde soğuk, düşük kütleli bir yıldızın yörüngesinde dolanıyor. Gezegen yıldızının etrafında her 3.14 günde bir, saniyede 81 kilometre veya saatte yaklaşık 181.000 mil hızla kabaran bir hızla dönüyor.

Kütlesi için bilim adamları, K2-315b’nin Dünya gibi karasal olduğundan şüpheleniyorlar. Ancak pi gezegeni ve sıkı yörüngesi ile gezegeni yıldızına yeterince yaklaştırarak yüzeyini 450 kelvine veya yaklaşık 350 Fahrenheit’e kadar ısıttığı için muhtemelen yaşanabilir bir gezegen değildir.

Niraula “Bu, ifadenin ortak anlayışında yaşanabilir olmak için çok sıcak olurdu,” dedi. Matematik terimi pi ile olan ilişkilerinin yanı sıra, bu gezegendeki atmosferi özelliklerini inceleme heyecanın, umut verici olabileceğini de ekliyor.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir