1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Uzayda Nasıl Veri Toplanıyor?

Uzayda Nasıl Veri Toplanıyor?
0

Bir tür olarak, uzaya ilk girişimlerimizi yaparak ufkumuzu genişletmek için çalışmalar sürdürüyoruz. Önümüzdeki on yılda, insanların Ay‘da kalıcı olarak yaşamasını umuyoruz ve hatta insanları Mars’a indirmek için ilk girişimde bulunuyor olabiliriz. Yıldızlararası keşfe doğru, etrafımızdaki evren hakkında bilmediğimiz ve henüz sormayı bile bilmediğimiz çok şey var. Bunun da ötesinde, uzaydan toplayabileceğimiz verilerin çoğu insan gözüyle görünmez. Bilim adamları uzayda veri toplamak için hangi araçları kullanıyor?

Bugünlerde dünyanın bazı yerlerinde navigasyondan internet erişimine kadar her şey için uydulara güveniyoruz. SpaceX’in Starlink uyduları gibi bazıları, nihayetinde 12.000 uydudan oluşan bir takımyıldız aracılığıyla tüm dünyaya internet sağlayabilecek ve bir seferde 60 adet küp uydu (nano uydu) fırlatabilecek. 

Uydular, bize GPS verilerini sağlamak ve daha fazlası için yardımcı olabilir ama yine de uzay hakkında veri toplamak da dahil olmak üzere neredeyse her iş için içinde bir uydu yer almaktadır.

Hubble Uzay Teleskobu 1990’dan beri yörüngede dönüyor ve son 30 yılda çıplak gözle asla göremeyeceğimiz uzak galaksiler, bulutsular ve sayısız muhteşem görüntülerini toplamıştır. Bu yörünge teleskopunu güncellemek, onarmak ve yönetmek için birden fazla görev de şu anda mevcuttur.

Mürettebatlı bir uzay aracıyla kolayca yakalayamayacağınız uydularla ne yaparsınız? NASA, yörüngedeyken bu uyduları yakalamak için küçük otonom robotlar kullanarak bir çözüm üzerinde çalışıyor. Yakalama robotunun uyduya yakıt ikmali yapmasına ve hatta küçük onarımlar yapmasına olanak tanıyan yüksek gerilimli kablolarla sabitlenebilirler. 

Şimdiye kadar, bir uydunun yakıtı bittiğinde veya bozulduğunda, Dünya atmosferinde sürüklenmeye veya yanmasına izin verildi. Artık uydulara sahip olan şirketler, ömürlerini katlanarak uzatabilecek ve yenilenebilir uzay uçuşu teknolojisi trendinin bir parçası haline gelebilecektir.

Mars şu anda Güneş sistemindeki tamamen robotların yaşadığı tek gezegendir. Bu, önümüzdeki on yıl içinde Mars yüzeyine doğru ilerlemeye başladığımızda değişebilir, ancak şu an için Curiosity ve onun gibi araçlar gezegende araştırmalar yapmaktadır.

Bu, uzayda bilgi toplamak için robotik teknolojisinin olası uygulamasının sadece ilk örneğidir. Venüs’ün kostik yüzeyi gibi insan kaşiflerinin hayatta kalamayacağı yerlere ve Güneş sisteminin kenarlarına ve ötesine robotlar gönderebiliriz. 

InSight’ın inişini gerçek zamanlı olarak iki uydu gözlemleyebildi ve NASA onlarla iletişimi kaybetmiş olsa da, gelecekte uzay uçuşunu kolaylaştırmak, bilgi toplamak ve geri göndermek için robotikleri nasıl kullanabileceğimize dair mükemmel bir örnektir.

Ay’a inişten bu yana geçen on yıllarda neredeyse her teknoloji sektöründe önemli ilerlemeler kaydettik, ancak konu uzay yolculuğu olduğunda, aslında ilk adımlarımızı atan küçük çocuklarız. Evrenin tüm sırlarını asla öğrenemeyebiliriz, ancak evrenin sonsuz büyüklüğü; bizi her göksel taşı çevirmekten ve yolumuzdan geçen her galaksiler arası gizemi çözmeye engel olamayacaktır.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir