1. Anasayfa
  2. Haberler

Türkiye Uzay Ajansı ve Uzay Programı

Türkiye Uzay Ajansı ve Uzay Programı
0

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ay’a yapılacak misyonları, Türk astronotlarını uzaya göndermeyi ve uluslararası geçerliliği olan uydu sistemleri geliştirmeyi içeren 10 yıllık uzay programını açıkladı.

Erdoğan, Türkiye’yi genişletilmiş bölgesel ve küresel role yerleştirme vizyonunun bir parçası olarak görülen programı, özel efektlerle dolu canlı bir televizyon etkinliğinde duyurmuştu.

Türkiye’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yılını kutladığı 2023‘te “ay ile ilk teması” kurmayı planladığını belirtmişti. Erdoğan, misyonun ilk aşamasının “uluslararası işbirliği yoluyla”, ikinci aşamasının ise Türk roketlerini kullanacağını söyledi. Erdoğan, “Ulusal uzay programımız için birincil ve en önemli hedefimiz, Cumhuriyetin 100. yılında Ay ile temasıdır” dedi. “İnşallah aya gidiyoruz.” şeklinde sözlerine eklemişti.

tua ic
Türkiye Uzay Ajansı ve Uzay Programı 2

Erdoğan, Türkiye’nin uluslararası işbirliği ile Türk vatandaşlarını uzaya göndermeyi, diğer ülkelerle uzay limanı inşası için çalışmayı ve uydu teknolojisinde “dünya markası” yaratmayı hedeflediği konusunda açıklamalarını dile getirmişti.

Türkiye’yi küresel uzay yarışında bir üst lige taşıyacak bu yol haritasının başarılı bir şekilde hayata geçmesini temenni ediyorum” dedi.Türkiye, uzay programlarıyla diğer ülkelere katılmak amacıyla 13 Aralık 2018’de Türk Uzay Ajansı’nı veya kısa adıyla TUA’ yı kurdu. Erdoğan, Türkiye’nin hedeflerine nasıl ulaşmayı planladığı konusunda ayrıntı vermedi. Etkinlikten kısa bir süre önce SpaceX CEO’su Elon Musk ile telefonda görüşerek Türk şirketleriyle uzay teknolojileri konusunda iş birliğini görüşmüştü.

Ayrıca, Türkiye’nin güneydoğusundaki bir arazide esrarengiz bir şekilde belirip kaybolan metal bir monolit, olaydan önce bir tanıtım amaçlı olduğu ortaya çıktı.

Şanlıurfa ilinde bir çiftçi tarafından Cuma günü eski bir Türk yazısıyla “Gökyüzüne bak, ayı göreceksin” yazılı 3 metre yüksekliğindeki (yaklaşık 10 fit yüksekliğinde) metal levha bulundu. Monolit, MÖ 10. yüzyıla tarihlenen megalitik yapılara ev sahipliği yapan UNESCO Dünya Mirası listesindeki Göbekli Tepe’nin yakınındaydı.

Monolitin bir görüntüsünü daha sonra ekrana yansıyınca Erdoğan, “Şimdi size Türkiye’nin 10 yıllık vizyonunu, stratejisini ve hedeflerini sunuyorum ve ‘Gökyüzüne bakın, ayı göreceksiniz‘ diyorum.” şeklinde sözlerine ekledi.

Türkiye Uzay Ajansı’nın resmi web sitesine buradan kolayca erişebilirsiniz.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir