1. Anasayfa
  2. Genel

2. boyut 3.boyut ve sonraki boyutlar.

2. boyut 3.boyut ve sonraki boyutlar.
0

Selam olsun,

Birlikte düşüneceğimiz bir konuya parmak basmak istiyorum.
Her şeyi biliyorum edasıyla yazmayı bende çok isterdim ama evren ölçeğinde taş devrinden hallice bir durumdayız.

Hepimizin bildiği üzere 3 boyutlu bir evrende yaşıyoruz. Birde 3 boyuta yancı olan soyut bir boyutumuz var “Zaman”. Peki, gerçekten 3 boyutlu bir evrende mi yaşıyoruz? Bunun cevabını verebileceğimizi pek sanmıyorum. İllaki kesinlik içeren ifadelerde cevap verenler olacaktır ama bunlar cevaptan ziyade bir parça kibir bir parça küstahlıktan ibaret olacaktır.

Örnek olarak bir görsel kullanıp yazımızı biraz daha çekici hale getirelim.

yasam
2. boyut 3.boyut ve sonraki boyutlar. 2

Yukarıdaki görselde gördüğünüz 2 boyutlu bir çizimdir.
Siyah kafalı yaşam formu at-2039438293 adını verdiğim ki hep böyle bir isim vermeyi istemişimdir a,b ve c kutularının içini göremez. Bu kutularda kaç kırmızı kafalı yaşam formu var göremez. Göreceği şey sadece kutuların kenar çizgileridir. Evet, biz 3boyutlu bir yaşam formu olarak hepsini bir bakışta hiç zahmet etmeden görebiliyoruz.

Eğer bu canlı siyahi 2 boyutlu yaşam formu gibi olsaydık evren algımız onun gibi olacaktı.
Bu şu demek; Bizim var olduğumuz 3 boyutlu evrenin olabileceğini dahi düşünülemez, ihtimal verilemez ve nüfuz edilemez. 2 boyutlu evrende tüm deneyler bizi 2 boyutlu evrende tutacaktı.

Hemen akla ilk gelen itirazı tahmin edebiliyorum.
İyide genişlik, yükseklik ve derinliği biliyoruz evrende buna uygun bunun fazlası olsa bulurduk.
Bulur muyduk gerçekten? Bilmediğimiz bir şeyi yani bulmamızın bizim 3 boyutlu yaşamamızdan kaynaklı imkânsız olduğu bir şeyi bulabilir miydik? Aynı 2 boyutlu yaşamın bizim yaşadığımız boyuta geçmesinin imkânsız olduğu gibi bizimde bir üst boyuta geçmemiz mümkün değildir.

10. boyuttaki bir yaşam formunun olduğunu düşünürsek bizim iletişime geçme şansımız dahi kalmıyor, zaten geçsek bile ne konuşabiliriz? Bir bilgenin emekleyen bir çocukla konuştuğu kadar. Agucuk magucuk…

Elbette bunun bir dayanağı yok tamamen olasılık üzerine düşünüyoruz.
10. Boyut değil 1.000 boyutta olabilir. Bizim yaşadığımız 3 + 1 ev ilanı gibi bir evren. Görebildiklerimiz, algılayabildiklerimiz hep bu kısıtlamaya bağlı. Diğer boyutlar var mı bilmiyoruz. Bilmiyoruz ama olmadığı için bilmiyoruz değil, bilme şansımız olmadığından bilmiyoruz.

Bunun bir tek istisnası olabilir, üst boyutta olan alt boyutta olanla eğer isterse iletişim kurabilir ki düşük boyutun seviyesinde bir iletişim olmalıdır. Hayır, korkma! Dinlerle ilgili kısma girmeyeceğim.

Bu konun önemi eğer 2 boyutlu olsaydık evrenimiz çizgiler olacaktı, 3 boyutlu olduğumuzdan çizgilerin hiçbir önemi kalmadı, 2 boyutlu canlının evren anlayışı, algısı ne kadar komik ve zavallı geldi değil mi? Sadece bir boyut farkının gücü inanılmaz. Pekâlâ, bizim evren algımız ve anlayışımız hiçbir zaman olup olmadığını bilemeyeceğimiz bir başka boyutta ne kadar zavallı gözüküyordur?

Hemen insanın aklına diğer boyutları nasıl keşfedebilir, nasıl bilgi sahibi olabiliriz?
Keşfedeceğin şeyi bilmiyorken, keşfetsen bile neyi keşfettiğini anlamayacakken bilgi sahibi olmamız pek olası durmuyor. Hayallerini kırdıysam çıplak ayakla dolaşmamanı tavsiye ederim, hayal kırıklıkları cam kırıklarından daha fazla can yakar.

Bu boyutların anahtarları karanlık dediğimiz fenomenler olabilir mi?
Neden olmasın?
Etkilerini bildiğimiz ancak bir türlü anlayamadığımız, nüfuz edemediğimiz şeyler diğer boyutların etkisi olabilir ki eğer öyleyse hep bir gizem olarak kalacaktır zira diğer boyutların sadece etkilerini anlayabiliriz.

Evren, ışık hızından daha hızlı nasıl genişler?
Karanlık madde, karanlık enerji, kara delikler?

Hepsinin çeşitli etkileri olduğu için düşünebiliyoruz, tıpkı yukarıdaki görselde yer alan siyahi yaşam formunun her kutuda kaç kişi olduğunu nasıl bildiğimizi anlayamadığı gibi bizde anlayamıyoruz, sadece gözlemleyebildiğimiz etkilerden şöyle olması lazım diye düşünüyoruz.

Boyut aşılamayacak bir sınırdır. Varlığını ispatlama şansımızın dahi olmadığı can sıkıcı konulardan birini son satırına kadar okuduğun için teşekkür ve tebrik ediyorum.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir