1. Anasayfa
  2. Haberler

NASA Astronotu Jeanette Epps, ISS’deki İlk Mürettebatlı Boeing Görevine Katıldı

NASA Astronotu Jeanette Epps, ISS’deki İlk Mürettebatlı Boeing Görevine Katıldı
0

Epps, 2021’de yörüngedeki uzay laboratuarına fırlatılması planlanan altı aylık bir keşif gezisi için NASA astronotları Sunita Williams ve Josh Cassada’ya katılacak.

jsc2009e258436.0
NASA astronotu Jeanette Epps, ISS’deki ilk mürettebatlı Boeing görevine katıldı.

NASA , astronot Jeanette Epps‘i, Uluslararası Uzay İstasyonu görevinde Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracının ilk operasyonel mürettebatlı uçuşu olan NASA’nın Boeing Starliner-1 görevine atadı.

Epps, 2021’de yörüngedeki uzay laboratuarına fırlatılması planlanan altı aylık bir keşif gezisi için NASA astronotları Sunita Williams ve Josh Cassada‘ya katılacak. Uçuş, başarılı bir mürettebatsız Yörünge Uçuş Testi-2 ve astronotlarla Mürettebat Uçuş Testinin ardından NASA sertifikasyonunu takip edecek.

Bu uzaya uçuşu, memleketi Syracuse, New York’taki LeMoyne Koleji’nden 1992’de fizik dalında lisans derecesi alan Epps için ilk uçuş olacak. Her ikisi de Maryland Üniversitesi, College Park’tan 1994 yılında bilim alanında yüksek lisans ve 2000 yılında havacılık ve uzay mühendisliği alanında doktorasını tamamladı.

NASA‘nın Ticari Mürettebat Programı ile şirketler Dünya yörüngesine ve uzay istasyonuna taşıyabilen yeni nesil uzay aracı ve fırlatma sistemleri geliştirip çalıştırırken, Amerikan havacılık endüstrisi ile birlikte çalışıyor. İstasyona ticari ulaşım, genişletilmiş hizmet, ek araştırma süresi ve yörünge karakolunda keşif için daha geniş fırsatlar sağlayacaktır.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir