1. Anasayfa
  2. Genel

Kolonileşme Çabalarımız…

Kolonileşme Çabalarımız…
0

Selam olsun,

Bugün peşinden koşacağım bir soru sordum kendime. Bu kendimle olan fikir egzersizini sizlerle paylaşmak isterim. İbretlik paylaşım adı altında sağa sola 10 kişiye gönderin diye yazasım var ama eski tadı kalmadı.

Çeşitli nedenlerden ötürü eğer bu dünyayı terk edip farklı bir yerde yaşamamız gerekirse nereye yerleşmemiz daha mantıklı olur gibi film tadında bir düşünce. Hemen akla gelen Satürn arkadaşın gerçekten çok güzel olan uyduları. Peki, alternatif olarak kendi uydumuz Ay mı var hedefimde? Hayır.

Ben daha farklı bir bakış açısı sunmak isterim.

Neden sadece var olan gökcisimlerine odaklanılıyor diye sorarak başlayalım.

Kendi uzay gemimizi yapmak yani kendi gökcismimizi yapmak mı daha akılcı ve kolaydır yoksa hazır bir gökcismine gitmek mi? Bu soru kafamı ciddi manada kurcalıyor. Fikirlerim var ama sadece altını doldurabileceklerimi yazacağım. Hayallerim bana kalsın.

Nereye gidersek gidelim bütün dünyayı nakledemeyeceğimizi sanırım hepimiz biliyoruzdur. 8 milyar insanı uzay turizmin değerli yolcuları diyerek bir yere götürmeyeceğiz yani devasa bir gökcismine ihtiyacımız yok. Peki, sadece büyük bir gökcismine ihtiyacımız yok diye mi kendi gökcismimizi yapacağız? Cevap hayır.

Mevcutta bulunan tüm gökcisimleri önümüze aşılması çok zor engeller koymakta. Mesela mars.
Adı devamlı kolonileşme için geçen marsta yapılacak kolonileşme çalışmaları anlatılırken iklimlendirme, marsa tekrardan atmosfer oluşturma vb. şeyler anlatılır ama marsın yeniden dünya gibi atmosfere sahip olabilmesi eğer başarabilirsek milyar yıl sürecek bir süreç. Başarılı olunacağı konusu ise %100 emin olduğumuz bir konu değil. Mevcutta atmosferinin %96 kadarı karbondioksitten oluşan, güneş sistemimizdeki en büyük kum fırtınalarının yaşandığı kızıl bir dilberden bahsediyoruz.

Kum fırtınaları mars yüzeyinde kuracağımız yapılara, kullanacağımız aletlere ya da gereçlere çok ciddi zararlar verecektir ki bu zarar kullanılamaz hale gelmekle sonuçlanacak. İklimi değiştirmek zaten çok ama çok uzun bir süreç. Bu iki nedenin dışında uzaklık ciddi bir problem. Bu kolonileşme malzemelerini marsa taşımak bile yıllar sürecek zira marsta madenlerimiz yok. Madencilik yapabilir miyiz orada? Oldukça zor zira kum fırtınalarında milimetre ve daha düşük boyutta tozların 130 km hızla dolaştığı dünyanın yarısı kadar bir gezegenle bu kadar çetin şartlarla uğraşmak yerine alternatif bulmamız daha akılcı geliyor. Gelecekte yapay zekâ kontrolünde robotlar yaparak burada yapılar inşa etmesi ya da madenler çıkartması sağlanabilir mi? Neden olmasın ama bu teknolojiye ulaşmamız durumunda bile robotlar için bile çok elverişsiz bir ortam. Kaldı ki yapay zekâ ile henüz güven sorunlarımız var.

Bunlar yerine dünya atmosferi dışında uzay istasyonu gibi çok daha büyük ve kapsamlı bir istasyon, gemi ya da gökcismi yapabiliriz. Marsta hayal ettiklerimizden çok daha kolay olacağı aşikâr zira dünyamızdaki tüm kaynakları, teknolojiyi ve müdahale araçlarını etkin biçimde kullanabileceğiz. Yapı ne kadar büyük olursa olsun bu yapı uzayda yer alacağından bu yapıyı uzaya fırlatma gibi bir derdimiz olmayacak. Bu yapıyı kapalı bir ortam olarak yapacağımızdan iklimlendirmesi bir gezegene göre çok daha kolay ve kısa sürede sağlanacaktır. Bir km2 lık bir yapıya kuracağımız üretim ve kolonileşme tesislerini istediğiniz gezegene indirip kolonileşmeyi daha kolay hale getirebiliriz. Gezene hiç indirmeden burada yaşayabilir ve bu yapı ile kolonileşmek istediğimiz gezegenin yörüngesinde durarak gezegende yapılacak bir kolonileşme çalışmasına çok daha kapsamlı destek verebiliriz.

Bilimkurgu gibi algılanabilir ancak uzak bir gezegende kolonileşmekten daha fazla bilimkurgu içermediği konusunda garanti verebilirim. Biz, bu dediğim yapının daha ufağını zaten uzay istasyonu olarak yıllar önce kurduk ve hala aktif olarak durmakta. Yenilerinin yapılması için girişimleri olan ülkeler var. Biz bunu yapabilen bir medeniyetiniz. Sadece daha büyük boyutlarda ve belirli bir amaca uygun olarak yapmamız gerekiyor. Elbette zor bir iş ama kolonileşme olacaksa bu işin öncüsü yanınızda götüreceğiniz gezegen şartlarından etkilenmeyecek bir sanayi ve madencilik tesisi olacaktır.

Marsın yüzeyine buradan maden taşıyarak, insan ya da robot taşıyarak o zorlu şartlarda, özel kıyafetler ve solunacak oksijen olmadan bu işleri yapmak mı daha akılcı geliyor yoksa bunları kendi evimizde yapıp oraya götürmek mi?

Mavi hap mı kırmızı hap mı neo diyesim gelmedi değil.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir