1. Anasayfa
  2. Haberler

Perseverance, Mars Yüzeyinin Altına Bakacak

Perseverance, Mars Yüzeyinin Altına Bakacak
Perseverance'ın Mars'ın Alt Yüzey Deneyi İçin Radar Görüntüleyicisi (RIMFAX), zemini araştırmak için radar dalgalarını kullanarak Mars yüzeyinin altında yatan keşfedilmemiş dünyayı ortaya çıkarıyor. Krediler: NASA / JPL-Caltech / FFI
0

18 Şubat 2021’de Kızıl Gezegene inen NASA‘nın Mars 2020 Perseverance gezgini, jeolojik geçmişini anlamamıza ve geçmiş mikrobiyal yaşamın işaretlerini aramamıza yardımcı olmak için Jezero Krateri’ni araştıracak. Ancak altı tekerlekli robot sadece Mars’ın yüzeyine bakmayacak: Gezici, RIMFAX adı verilen yere nüfuz eden bir radarla onun derinliklerine bakacaktır.

Gezegeni uzaydan inceleyen Mars yörüngelerinde bulunan benzer araçların aksine, RIMFAX, Mars yüzeyinde yer alan ilk yere nüfuz eden radar olacaktır. Bu, bilim insanlarına Perseverance’ın keşfedeceği belirli alanlara odaklanırken uzayda bulunan radarların sağlayabileceğinden çok daha yüksek çözünürlüklü veriler verecektir. Bu araziye daha odaklı bir şekilde bakmak, gezici ekibinin Jezero Krateri‘ndeki özelliklerin zaman içinde nasıl oluştuğunu anlamasına yardımcı olacaktır.

RIMFAX, yeraltında en az 10 metreye (30 fit) kadar yeraltı yapılarının oldukça ayrıntılı bir görünümünü sağlayabilmektedir. Bunu yaparken, cihaz gizli jeoloji katmanlarını ortaya çıkaracak ve Mars’taki geçmiş ortamlara, özellikle de yaşamı desteklemek için gerekli koşulları sağlamış olabileceklere dair ipuçları bulmaya yardımcı olacaktır.

Görev Hakkında Daha Fazla Bilgi

Perseverance’ın Mars’taki misyonunun temel amacı, antik mikrobiyal yaşamın belirtilerini araştırmak da dahil olmak üzere astrobiyolojidir. Gezici, gezegenin kadim iklimini ve jeolojisini karakterize edecek, Kızıl Gezegeni insan keşfinin yolunu açacak ve Mars kaya ve regolitini (kırık kaya ve toz) toplayıp saklamak için ilk görev olacaktır.

Şu anda NASA tarafından ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ile işbirliği içinde değerlendirilen sonraki görevler, bu önbelleğe alınmış örnekleri yüzeyden toplamak ve derinlemesine analiz için Dünya’ya geri göndermek ve de Mars’a uzay aracı göndermektir.

Mars 2020 görevi, Kızıl Gezegenin insan keşfine hazırlanmanın bir yolu olarak Ay’a yönelik görevleri içeren daha büyük bir programın parçasıdır. Astronotları 2024 yılına kadar Ay’a geri döndürmekle görevlendirilen NASA, 2028 yılına kadar NASA’nın Artemis ay keşif planları aracılığıyla Ay üzerinde ve çevresinde sürekli bir insan varlığı oluşturmayı hedeflemektedir.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir