1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Güneş Sistemindeki En Büyük Yanardağ: Olympus Mons

Güneş Sistemindeki En Büyük Yanardağ: Olympus Mons
0

Olympus Mons,  Mars gezegenindeki yanardağ, gezegendeki en yüksek nokta ve güneş sistemindeki bilinen en büyük yanardağ olma özelliğine sahiptir. 19 ° K, 133 ° B’de ortalanmış olan Olympus Mons, 22 km (14 mil) yüksekliğinde ve 700 km (435 mil) çapında merkezi bir yapıdan oluşmaktadır. Çevresinde dışa bakan bir uçurum, çevredeki alanın 10 km (6 mil) yukarısına kadar yükselmektedir.

Zirvede, 85 km çapında krater veya kaldera, içeren karşılıklı kesişen kraterler bulunmaktadır. Karşılaştırmak için, dünyadaki en büyük yanardağ, Hawaii‘deki Mauna Loa, en geniş ölçüde 120 km (75 mil) uzunluğundadır ve okyanus tabanından 9 km (5,6 mil) yükselmektedir.

Geniş, kademeli olarak eğimli kanatlar ve çok sayıda uzun akışın ve lav kanalının varlığı, Olympus Mons‘u bir kalkan yanardağı olarak tanımlar ve büyük ölçüde oldukça akışkan bazaltik lav patlamalarından oluştuğunu göstermektedir. Muazzam boyutu, Mars kabuğunun stabilitesine ve muhtemelen bir milyar yıldan fazla uzun bir birikim süresine bağlanmıştır.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir