1. Anasayfa
  2. Görsel

Jüpiter’in Üzerinde Yer Alan Ay Gölgesi

Jüpiter’in Üzerinde Yer Alan Ay Gölgesi
0

Jüpiter‘in volkanik olarak aktif olan ayı İo, NASA’nın Juno uzay aracından alınan bu dramatik görüntüde gezegene gölge düşürüyor. Yeryüzündeki güneş tutulmalarında olduğu gibi, Jüpiter’in bulutlarının üstünden geçen karanlık daire içinde, İo Güneş’in önünden geçerken tam bir güneş tutulmasına şahitlik durumu söz konusu olmaktadır.

Bu tür olaylar Jüpiter’de sık sık meydana gelmektedir. Çünkü Jüpiter birçok uydusu olan büyük bir gezegendir. Ek olarak, güneş sistemimizdeki diğer pek çok gezegenden farklı olarak, Jüpiter’in ekseni yörüngesine göre çok fazla eğimli değildir, bu nedenle Güneş Jüpiter’in ekvator düzleminden (+/- 3 derece) asla uzaklaşmaz. Bu, Jüpiter’in uydularının yıl boyunca düzenli olarak gezegene gölge düşürdüğü anlamına gelmektedir.

Juno’nun Jüpiter’e yakınlığı, gezegenin ekvatoruna yakın küçük bir bölümü gösteren olağanüstü bir balık gözü görüntüsü sağlar. Gölge, 2.200 mil (3.600 kilometre) genişliğinde, yaklaşık olarak İo ile aynı genişliktedir, ancak Jüpiter‘e göre çok daha büyük görünmektedir.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir