1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Güneş Sisteminin En Sıcak Gezegeni Neden Merkür Değil?

Güneş Sisteminin En Sıcak Gezegeni Neden Merkür Değil?
0

Güneş Sistemi‘nin büyük şemasında, açık ara en büyük enerji kaynağı Güneş’tir. Radyoaktivite ve kütleçekimsel kasılma; büyük gezegenlerin çekirdeklerine önemli miktarda enerji sağlayabilirken, ana yıldızımızdan yayılan ışık ve ısı, bir gezegenin yüzey sıcaklığından ezici bir şekilde sorumludur. 

Gündüz, gezegenler Güneş’ten enerji emer, ancak hem gündüz hem de gece enerji uzay tarafından tekrar emilir. Bu nedenle gün içinde sıcaklıklar yükselir ve gece soğur, hem gündüz hem de gece tarafı olan her gezegen için hemen hemen doğrudur. Ayrıca, bir gezegenin yörüngesinin ne kadar eliptik olduğuna ve eksen eğimine bağlı olarak mevsimleri bekliyoruz.

Ancak bir gezegenin çeşitli yörünge parametreleri sıcaklığı belirleyen tek şey olsaydı, Güneş’e en yakın gezegen kaçınılmaz olarak en sıcak olanı olurdu ve biz gittikçe uzaklaştıkça hepsi giderek daha soğurdu. Belki de kendi ısısının önemli bir bölümünü oluşturacak kadar büyük bir gaz devi bu sırayı değiştirirdi (Jüpiter ve Neptün’ün değiştirilmesi durumunda durum bu olabilir), ancak genel olarak bir gezegenin sıcaklığının orantılı olarak Güneş sisteminden uzaklaştıkça azalmasını bekleriz. 

Niceliksel davranıyorsak, aslında son derece sıcaktır Merkür. Güneş’e en yakın gezegen olarak, sadece 88 Dünya gününde bir yörüngeyi tamamlayarak, en sıcak, ekvatoral konumlarında muazzam bir 700 Kelvin (427 ° C / 800 ° F) gün boyunca maksimum bir sıcaklığa ulaşır. 

Merkür çok yavaş döner, bu nedenle gece tarafı, Güneş’ten korunaklı karanlıkta art arda uzun bir süre geçirir; bu zamanlarda, sadece 100 Kelvin’e (-173 ° C / -280 ° F) düşer. Bu düşük sıcaklık inanılmaz derecede soğuk ve Dünya’da bilinen doğal olarak meydana gelen tüm sıcaklıklardan çok daha soğuk.

Venüs, Merkür’ün Güneş’in etrafında dönmesi yaklaşık 225 Dünya günü sürerken, ortalama olarak Güneş’ten yaklaşık iki kat daha uzaktadır. Aynı zamanda Merkür’den bile daha yavaş dönerek, bir anda Güneş ışığında yıkanan 100’den fazla ardışık Dünya-gününü ve ardından karanlıkta eşit miktarda zaman geçirir. 

Yine de, Venüs’ün sıcaklığını ölçtüğünüzde Venüs, gece veya gündüz, ortalama 735 Kelvin’de (462 ° C / 863 ° F) her zaman aynı sıcaklıkta olması, onu Merkür’den bile daha sıcak hale getiriyor ve aynı zamanda Güneş sisteminin en sıcak gezegeni.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir