1. Anasayfa
  2. Genel

Uzayın büyüklüğü ve Uzay yolculuğu…

Uzayın büyüklüğü ve Uzay yolculuğu…
0

Selam olsun,

Geçenlerde köyümüzdeki bilimsel araştırma kulübümüzde sesli kitap okuyup üzerinde tartışıyorduk diye girizgâh yapmayı bende çok isterdim ama şartlar ve imkânlar bu girişe mani oldu. Üzgünüm. Bu üzüntümü hepimizin kafasını kurcalayan “Uzay ne kadar büyük”  konusu hakkında yazarak atlatmak istiyorum.

Malumunuz aşılamayacak hız olarak ışık hızını kabul edip ısrar ve inatla aşmaya çalışıyoruz.
Elbette bu çalışmalar neticesinde ışık hızını aşamasak bile farklı teknolojiler geliştiriyoruz ve bu teknolojiler bizi ışık hızını aşmamızdan daha önemli sonuçlara ulaştırabilir. Bilimsel yürüyüşte örneklerini çokça gördüğümüz üzere bir amaç için yapılan çalışmalar öngöremediğimiz başka amaçların sonuçları haline gelmiştir.

Evrenin büyüklüğünden önce adım adım ilerlemek gireceğimiz zihinsel türbülansta paniğe kapılmamızı engelleyebilir diye düşünüyorum. Karanlığın hükmettiği ve sınırlarını bilmediğimiz evrende raks etmeye hazırsak ilk adımı atıyorum.

Dünyadan havalanıp kendi güneş sistemimizden çıkmaya çalışalım.
Hemen ayakkabılarını giymeye çalışma! Önce teknolojimizi geliştirip StarTrek görünümlü şahinimizi oluşturalım.

Işık hızının saatteki hızı 1.080.000.000 km dir.               
En hızlı roketimiz ise saatte abartarak 530.000 KM dir.
Ulaştığımız bu hızın 2,037 kat üstüne çıkarsak ışık hızına ulaşabiliriz. Saymaya kalksak sıkılır bırakırız ancak bizim yapacağımız nikelaj aynalar ile bu hıza çıktığımızı hayal edelim. Artık ışık hızındayız!

Fırlat bizi Houston!
İlk olarak kendi güneş sistemimizden çıkalım.
Güneş sistemimizin çapı sadece 2 ışık yılı. 2 yıl sonra kendi güneş sistemimizden çıkmış olacağız ve en yakın güneş sisteminin uzaklığı 4,5 ışık yılı. Durmaksızın ışık hızında gittiğimizde 4,5 yıl sonra en yakın güneş sistemine ulaşmış olacağız.

Her yer kaya, gaz, yıldız… Çıkalım kendi galaksimizden artık verelim ara gazı.
Samanyolu galaksimizin çapı ise sadece 100.000 ışık yılı. Mevcut ulaştığımız hızı 2.037 kat arttırdık ve ışık hızına ulaştık ama sadece kendi galaksimizden çıkmak için 100.000 yıl nasıl gidebiliriz? 80 90 yıllık ömrümüz varken? Gerçi hayalen gidiyoruz ille de ölmemiz gerekmiyor. 100.001 yıl ömrümüz olduğunu da mevcut hayalimize ilave edelim. Evet, çok bonkör olasım gelmedi. Görüp yok olabiliriz.

100.000 sene geçti ve sonunda kendi galaksimizden çıktık.
İşler daha da karıştı!
Karşımızda gidebileceğimiz kendi galaksimiz büyüklüklerinde 220 milyar tane galaksi var.
Belki dinlenme tesisi vardır ümidi ile en yakın olan Andromeda galaksisine gidebiliriz ama 2.2 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğunu yazmam lazım. 2.2 milyon yıl tesis yok!

Merak etme hayali kuran biz olduğumuzdan 2.2 milyon yıllık ömür paketini yüklüyorum.
2.2 milyon yıl boyunca yaşayıp, ışık hızında durmaksızın yol alıyoruz lakin sadece en yakın galaksiye ulaştık. Artık vitese vurarak değiştirip en uzak galaksi olan buna karşı isim yerine harf ve numaradan oluşan galaksiye kırıyorum direksiyonu. 32 Milyar ışık yılı mı?

Sağa çekiyorum artık hayalen bile 32 milyar sene durmaksızın ışık hızında ilerlesek sadece en uzakta gördüğümüz galaksiye gitmiş olacağız ki o galakside olsak bir bu kadar daha galaksi görme ihtimalimiz var.

Şimdi aracımızdan tekrar dünyamıza gelelim ve oturduğumuz koltuk, sandalye neyse iyice yerleşelim.
Evrenin başlangıcı 13.7 milyar yıl önceyken biz nasıl 32 milyar ışık yılı uzağa gidebildik?
Evrenin başlangıcından daha geriye mi gittik? Güzel sorular ama bu soruların cevabı için bizim şahin yeterli gelmez.
Bu sorunun cevabı için ayrı bir araçla bambaşka bir yolculuğa çıkmamız gerekecek.
Lütfen bir daha asla deme! Bu sefer tesislerde mola vereceğiz, söz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir