1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Evrendeki En Soğuk Yer Neresidir?

Evrendeki En Soğuk Yer Neresidir?
0

Bumerang Bulutsusu, genç bir gezegenimsi bulutsudur ve şimdiye kadar Evren’de bulunan en soğuk yerdir. Bumerang Bulutsusu, evrenin en tuhaf yerlerinden biridir. 1995 yılında, Şili’deki 15 metrelik İsveç ESO Milimetre-altı Teleskobu’nu kullanan gökbilimciler Sahai ve Nyman, evrenin şu ana kadar bulunan en soğuk yeri olduğunu ortaya çıkardılar.

-272 ° C’lik bir sıcaklıkta, mutlak sıfırdan (tüm sıcaklıklar için en düşük sınır) yalnızca bir derece daha sıcaktır. Big Bang’den kaynaklanan -270 ° C’lik arka plan parıltısı bile bu bulutsudan daha sıcaktır. Arka plandaki radyasyondan daha düşük bir sıcaklığa sahip şimdiye kadar bulunan tek nesnedir.

Keith Taylor ve Mike Scarrott, Avustralya’da büyük bir teleskopla gözlemledikten sonra 1980’de Boomerang Bulutsusu olarak adlandırdılar. Yalnızca Hubble’ın ortaya çıkarabileceği ayrıntıyı göremeyen gökbilimciler, bulutsunun loblarında bumerang gibi kavisli bir şekil olduğunu düşündüren hafif bir asimetri gördüler. Yüksek çözünürlüklü Hubble görüntüleri, daha iyi bir adın belki de ‘Papyon Bulutsusu‘ olabileceğini göstermektedir.

Bumerang’ın genel papyon şekli, ölen merkez yıldızdan çok şiddetli bir saatte 500.000 kilometre hızla ultra soğuk gaz üfleyen bir rüzgar tarafından yaratılmış gibi görünmektedir. Yıldız, 1500 yıldır her yıl güneş enerjisi kütlesinin binde biri kadarını kaybediyor. Bu, diğer benzer nesnelerden 10-100 kat daha fazladır. Bulutsunun hızlı genişlemesi, onun Evrendeki bilinen en soğuk bölge olmasını sağlamıştır.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir