1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Göktürk-2 Nedir?

Göktürk-2 Nedir?
0

Bu arada Göktürk-1 ile ilgili yazdığımız bilgi dolu makaleyi henüz okumadıysanız, Göktürk’ün geçmişine buraya tıklayarak anında gidebilirsiniz.

Göktürk-2, Türkiye Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) yüksek çözünürlüklü bir optik keşif ve Yeryüzü gözlem görevidir. Temmuz 2009’da, Göktürk uzay aracı, eğitim ve yer tesisleri inşa etmek için İtalyan uzay sistemleri şirketi Telespazio (Finemeccanica / Thales) ile Ankara’da bir anlaşma imzalandı. Aralık 2008’de, Türk Savunma Bakanlığı Göktürk-1 için çeşitli teklif verenler arasından Telespazio’nun teklifini seçmişti. Uzay aracının inşası ve fırlatılmasına ek olarak, Telespazio liderliğindeki ekip Türkiye’ye Göktürk uzay aracının görüntülerini alması için bir sabit ve bir mobil yer istasyonu sağlamayı kabul etti.

Projenin amacı, küresel ölçekte askeri istihbarat için yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını karşılamak için teknolojik işbirliği ve ortak geliştirme ve kullanım ilkeleri doğrultusunda bir uydu sistemi temin etmektir.

Göktürk uydusu ayrıca orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afetler sonrası hasarın hızlı değerlendirilmesi, tarımsal sınırların belirlenmesi ve coğrafi veri toplama gibi sivil faaliyetlerin izlenmesinde de kullanılacak. Proje aynı zamanda ulusal endüstrilere uydu sistemlerini tasarlama ve entegre etme ve burada Türkiye’de testler yapma yeteneği kazandırmayı amaçlamaktadır. TAI (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.), Aselsan, Türkiye Teknolojik ve Bilimsel Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) gibi Türk savunma sanayi şirketleri ve araştırma merkezleri, projenin tüm aşamalarında yer aldı. Türkiye’deki yerel firmaların projeye katkısı %22 civarında olacak, sistemden elde edilen görüntüler uluslararası pazarda satılıyor.

Türkiye’nin amacı, kendi endüstrisine kendi geleceğindeki uzay araçlarını geliştirme yeteneği aşılamaktır.

Telespazio (Roma, İtalya) ve kardeş şirketi TAS (Thales Alenia Space), Göktürk-1 uzay aracının ana geliştiricileri olmuştu. Uydu, Proteus multimisyon platformunu kullanacak. İtalyan-Fransız müteahhit ayrıca, Türkiye’nin ulusal telekomünikasyon operatörü Türksat’ın yardımıyla Türkiye’nin TAI A.Ş.’de kurulacak bir uydu montaj entegrasyonu ve test tesisi de teslim edecek. TAI A.Ş., Ankara’daki ulusal uydu montaj, entegrasyon ve test merkezinde Göktürk-1’i inşa etmek amacıyla ana yerel ortak olarak belirlenmiştir.

Görev Durumu:

  • Göktürk-2 uydusu, Aralık 2012’de fırlatıldığından bu yana 35.000’den fazla yörüngeyi tamamladı. En son alınan verilere göre Göktürk-2, 2019’da hala tam olarak çalışır durumdaydı.
  • Göktürk-2 projesi, uzay faaliyetleri açısından Türkiye’nin en iyi başarı öykülerinden biridir. Türkiye’nin uzay altyapısını korumuştur. Projenin uygulanmasıyla, Ulusal Uzay Araştırma Programı temelinde mekânla ilgili birçok somut ilerleme kaydedilmiş ve Türk kurum ve kuruluşları arasında işbirliği geliştirilmiştir. Türkiye, Göktürk-2 ile uzay faaliyetlerinde hem insani, bilimsel, teknolojik, örgütsel, endüstriyel, hem de kurumları ile sürekli ilerleme kaydetmiştir. Türkiye’de uzay faaliyetlerinde (kamu, üniversite ve sanayi odaklı) önemli bir artış gözlemlendi.
  • Göktürk-2 ile Türkiye, uzay operasyonel kabiliyeti ve sağlam bir altyapıya kavuşmuştur. Bu proje, Türkiye’de yeni bir uzay endüstrisinin oluşmasını sağlamıştır. Türk bilim adamları, mühendisler, yöneticiler ve yeni nesil milli uzay / uydu projelerinin işgücü kapasitesini oluşturacak her şeyle proje ve kazanılan tecrübe ile ulusal uzay endüstrisinin temelleri atıldı.
  • Türkiye’nin uzaya yatırımı, uzay teknolojisi gelişmelerinde yeni bir dönemin eşiğinde önemli bir sıçrama sağlamıştır. Türkiye kendi uzay aracı sistemlerini üreten bir konuma geldi. Proje, uzayda seyahat eden ülkeler arasındaki uzay arenasında uluslararası bir prestij ve görünürlük sağlamıştır. Ve Türkiye, uzay ajansı olmadan bir misyon tasarlayabilen, üretebilen ve işletebilen bir ülke haline geldi.
  • Proje, Türkiye’de bir uzay ajansı kurulmasının önünü açıyor.

Göktürk-2, hem kentsel arazi kullanımı hem de arazi örtüsü haritaları sağlayarak, orman alanlarının izlenmesine, tarım alanlarının ayrımcılığına ve sınıflandırılmasına, bitki örtüsü haritaları ve mahsulün tanımlanmasına, yangın riskli alanların haritalanmasına, taşkın izlenmesine de önemli katkı sağlamıştır.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir