1. Anasayfa
  2. Haberler

Douglas H. Wheelock, Aya İniş İçin Diğer Astronotlarla Hazırlanıyor

Douglas H. Wheelock, Aya İniş İçin Diğer Astronotlarla Hazırlanıyor
0

Astronot Doug “Wheels” Wheelock, NASA kariyerini uzayda yaşama ve çalışma bilgisini genişletmekle geçirdi. Yeni görevi, astronotları Ay’ın yüzeyine dönmeleri için eğitmenin en iyi yolunu belirlemek için çalışıyor.

Wheelock , uzayda 178 gün geçirmiş ve son Sanal Güvenlik Günü sırasında NASA‘nın Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde konuk konuşmacı olarak görev yapmış deneyimli bir test pilotu ve emekli bir ABD Ordusu albayıdır. NASA kariyeri boyunca altı uzay uçuşu gerçekleştirdi, Uzay Mekiği Keşfi ve Rus Soyuz’da uçtu ve Uluslararası Uzay İstasyonunda komutan olarak görev yaptı.

Yakın zamanda NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezindeki NASA Uçuş Operasyonları direktörlüğü tarafından insan iniş sistemi ortak testine liderlik etmesi için seçildi. Ayrıca, NASA’nın Ay’ın sürdürülebilir insan keşfi için astronotları geri getirme misyonunun bir parçası olan Ay’a iniş projesinin ortak test panelinin eş başkanıdır.

Ay aracı platformunu tanımlamak, geliştirmek ve teklif vermek için yapılan geniş bir ajans duyurusu, insan iniş sistemleri tasarlamak ve inşa etmek için 30 Nisan’a üç şirkete verilen ödülün temelini oluşturdu. Üç şirket arasında Blue Origin of Kent, Washington, Dynetics of Huntsville, Alabama ve Space-X of Hawthorne, California yer alıyor.

NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi, Wheelock’tan, başlangıçta Ay’a inmek için eğitim ekiplerine bakan ortak test ekibine liderlik etmesini istedi.

Wheelock, “İniş yapan bu şirketlere sahibiz, ancak ekiplerimizi eğitebilmemiz gerekiyor,” dedi. “Sabit tabanlı modeller, hareket simülasyonu ve uçak içi eğitmenler için kullanacağımız test geliştirme ve nihai test ve platform seçimini yönetiyorum.”

Wheelock, astronot olmanın kolay olmadığını ve gökyüzünü ve uzayı fethetmek için birkaç korkunun üstesinden gelmesi gerektiğini söyledi.  Bunların arasında yoğun bir düşme korkusu ve yüksek sesler vardı. Wheelock, güç, cesaret ve ekip çalışmasına olan bağlılığıyla her şeyin üstesinden geldi ve sıkı çalışması için ödüllendirildi.

“Uzaya gittiğimde pencereye koşmak istedim. Atmosferin ince mavi çizgisine bakmak ve geldiğim küçük kasabayı uzaydan görmek istedim. ” – Douglas H. Wheelock

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir