1. Anasayfa
  2. Haberler

SpaceX’in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu’na Ulaştı

SpaceX’in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu’na Ulaştı
0

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari mürettebat rotasyon görevi için Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden sabah erkenden fırlatılmasının ardından istasyona ulaştı.

Uluslararası astronot ekibi, Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan Cuma günü sabah 5:49’da (EDT’de) havalandı. SpaceX Falcon 9 roketi, Crew Dragon uzay aracını NASA astronotları Shane Kimbrough ve Megan McArthur ile birlikte JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) astronotu  Akihiko Hoshide  ve ESA (European Space Agency) astronot Thomas Pesquet ile birlikte altı aylık bir görev için yörüngeye fırlattı.

Crew Dragon’un uçuşu sırasında SpaceX, uzay aracına Hawthorne, California’daki görev kontrol merkezinden komuta edecek ve NASA ekipleri, ajansın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki Görev Kontrol Merkezi’nden uçuş boyunca uzay istasyonu operasyonlarını izleyecek. NASA Yönetici Vekili Steve Jurczyk, “Geçen Mayıs ayından bu yana uzay istasyonuna üç mürettebatla fırlatılan NASA ve Ticari Ekip Programımız için inanılmaz bir yıl oldu” dedi. ”Bu; NASA, SpaceX ve ESA ve JAXA’daki uluslararası ortaklarımız ve uzay istasyonundaki bilimsel araştırmaların geleceği için bir başka önemli kilometre taşıdır.” diye de sözlerine ekledi.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir