1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Apollo Programı Nedir?

Apollo Programı Nedir?
1

Apollo, Amerikalı astronotların toplam 11 uzay uçuşu yapıp ayda yürümesiyle sonuçlanan NASA programıdır.

İlk dört uçuşta, Apollo Programında kullanılan ekipmanlar test edildi. Diğer yedi uçuştan altısında aya inildi. İlk Apollo uçuşu 1968‘de gerçekleşti. Ay’a ilk iniş 1969’da, son aya inişi ise 1972’de gerçekleşti. Ayda toplam 12 astronot yürüdü. Astronotlar orada bilimsel araştırmalar yaptılar. Ay yüzeyini incelediler. Dünya’ya geri getirmek için ay taşları topladılar.

Apollo Programı için Hangi Uzay Gemisi Kullanıldı?

NASA, bu program için Apollo Komuta Modülünü tasarladı. Üç astronot için bu, odası olan bir kapsüldü. Astronotlar, Komuta Modülünde aya gidip geri döndüler. Astronotların uzay aracının içinde hareket edebilecekleri kadar yer vardı. Mürettebat bölgesinde ise bir araba kadar yer vardı.

Ay’a iniş yapmak için başka bir uzay aracı olan Ay Modülü kullanıldı. Bu uzay aracı, astronotları ayın yörüngesinden ayın yüzeyine, ardından tekrar yörüngeye taşıdı. İki astronot taşıyabilme kapasitesine sahipti.

Apollo programı için iki tür roket kullanıldı. İlk uçuşlar için daha küçük Satürn IB roketi kullanıldı. Yaklaşık 22 katlı bir bina yüksekliğindeydi. Bu roketin iki aşaması vardı yani bu iki parçadan oluştuğu anlamına gelmektedir. İlk bölüm yakıtı bittiğinde diğerinden düştü ve Dünya atmosferinde yandı. İkinci bölüm uçmaya devam etti. Saturn IB roketi, Dünya yörüngesindeki yeni Apollo kapsülünü test etmek için kullanıldı.

Diğer uçuşlarda daha güçlü olan Saturn V roketi kullanıldı. Bu üç aşamalı roket, Apollo uzay aracını aya gönderdi. Yaklaşık 36 katlı bir bina yüksekliğindeydi.

İnsanlar Ay’ı İlk Ne Zaman Ziyaret Etti? 

Aya giden ilk insanlı görev Apollo 8‘di. 1968’de Noel arifesinde ayın etrafında dönüyordu. Ancak Apollo 8 aya inemedi. Ayın yörüngesine girdi, sonra Dünya’ya geri döndü. Ekipte; Frank Borman, Bill Anders ve Jim Lovell yer almıştı.

İlk aya iniş 20 Temmuz 1969’da Apollo 11 görevinde gerçekleşti. Apollo 11’in ekibi Neil Armstrong, Michael Collins ve Buzz Aldrin‘di. Collins ayın etrafında yörüngede kalırken Armstong ve Aldrin ay yüzeyinde yürüdüler. Neil Armstrong ayda yürüyen ilk insandır ve bu yürüyüş esnasında, “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım.” demiştir.

Apollo 13, ünlü ay görevlerinden biridir. Bu uçuşla ilgili bir film yapıldı. Apollo 13’ün aya inmesi gerekiyordu. Oraya giderken uzay aracının bir sorunu vardı. NASA, astronotları eve güvenli bir şekilde nasıl getireceğini bulmalıydı. Apollo 13, eve dönmeden önce ayın etrafında uçtu. Soruna rağmen, Dünya’ya güvenle inebildiler.

Apollo uzay aracı, Saturn V roketinin üzerine fırlatıldı. Saturn V üç aşamadan oluşuyordu. İlk iki aşama yörüngeye ulaşan yakıtlarını kullandı. Üçüncü aşama, Apollo Komuta Modülünü ve Ay Modülünü aya itmek için kullanıldı. Uzay aracı aya ulaştığında, iki modül birbirinden ayrıldı. Ay Modülündeki iki astronot, ay yüzeyine indi. Üçüncü astronot, Komuta Modülünde ayın yörüngesinde kaldı.

İki astronot yüzeyde çalışmayı bitirdiğinde, Ay Modülüne geri döndüler ve fırlatma gerçekleşti. Ayın yörüngesine geri döndü ve Komuta Modülüne bağlandılar. İki astronot Komuta Modülüne geri döndü. Ay Modülünü geride bırakıp Dünya’ya geri döndüler. Ay Modülü aya çarptı. Komuta Modülü okyanusa indi ve astronotları bir gemi aldı.

Apollo Programı Neden Önemli? 

1961’de Başkan John F. Kennedy, on yılın sonunda aya astronotlar indirmesi için ulusa meydan okudu. NASA, Apollo programıyla böyle bir zorlukla karşı karşıya idi. İnsanoğlu ilk kez Dünya yörüngesinden çıkıp başka bir dünyayı ziyaret etti. Bu görevler, gelecekte daha uzak dünyaları keşfetmeyi mümkün kıldı.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Bilinmezin peşinde koşan insanlık Apollo programlarıyla ve diğer dünya ülkelerin buna benzer geliştirdiği diğer projeler ile başladığı uzay gezi seyahatlerine belki yakın zamanda yenilerini ekleyecek gibi gözükmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir