1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Salda Gölünün İmtihanı

Salda Gölünün İmtihanı
0

Daha önce kaleme aldığımız “Uzaylı Yaşam Potansiyeli Olan Bir Deltaya Yolculuk” başlıklı haber yazımızda Jezero Krater’inin önemine kısaca değinmiştik. Mikrobiyal yaşama ev sahipliği yapmış olma ihtimali bu kraterin önemini büyük ölçüde arttırıyordu.

Türkiye’de bulunan bir gölün Mars’taki bir kraterle ne ilgisi olabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, NASA’ya ve bilim insanlarına göre Salda Gölü mineral ve jeolojik yapısıyla birlikte Jezero Krater’iyle oldukça benzerlik gösteriyor ve buna ek olarak tek olma özelliğine de sahip.

salda jezero
Salda Gölü (Soldaki) ve Jezero Krateri (Sağdaki) Fotoğraf: NASA

Dünya Dışı Yaşam Arayışları Çalışmaları için nimet değerine olan bu göl için 2019 yazında Perseverance takımında da görev almış olan Purdue Üniversitesinden bir gezegen bilimci ve İstanbul Teknik Üniversitesinden öğretim elemanları, Salda Gölüne çalışmalar yapmak için gitti. Temel amaç Jezero Krateri’ndeki yaşam arayışına yardımcı olması için Salda Gölü’nün mineral ve jeolojik yapısını incelemekti.

s
Salda Gölünün İmtihanı 6

Fotoğraf Salda Gölünün Kuzeydoğu kenarından alınmıştır. Koyu tonlardaki birikintiler kaya yatağının sarp bir şekilde açığa çıkması sonucu oluşuyor. Araştırmacılar daha çok açık tonlardaki birikintilerle ilgileniyorlar çünkü bu birikintiler Jezero Kraterin’deki geçmiş veya şimdi yaşam hakkında bizlere bilgi verebilir. Bu açık renkli birikimler, canlılık tarafından üretilip yığılan kimyasallara ait olabilir.

Gölün Son Hali İçler Acısı

101615
Salda Gölünün İmtihanı 7
8e7b90a7 50b2 4bbb ac54 4cfa7f0574ac
Salda Gölünün İmtihanı 8

epsg
Salda Gölünün İmtihanı 9

Astronomi severlerle çıktığımız yolda 2010 yılından bu yana devam eden yayın hayatımıza 2023 ile birlikte daha yenilikçi, daha modern tasarım ve düşüncelerle devam ediyoruz.Web sitem:https://emiraksu.net/

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir