1. Anasayfa
  2. Haberler

SpaceX’in Starship SN9 Prototipi Fırlatıldı

SpaceX’in Starship SN9 Prototipi Fırlatıldı
0

SpaceX’in Starship aracının en son prototipi olan SN9, bugün (2 Şubat) şirketin Körfez Kıyısı’ndaki küçük Boca Chica Köyü’ndeki Güney Teksas tesisinden bir yüksek irtifa test uçuşu için fırlatıldı.

Paslanmaz çelik SN9, 15:25 EST’de (1825 GMT; yerel Teksas saatiyle 14:25) fırlatılmıştır. 165 fit uzunluğundaki (50 metre) uçak, üç motorunu planlandığı gibi sırayla kapatarak, yaklaşık 6,2 mil (10 kilometre) hedef yüksekliğine ulaştı ve operasyon sırasında olduğu gibi karmaşık bir yatay dönüş gerçekleştirdi.

SN9, kendini yeterince yavaşlatmayı veya iniş için dikey konumda olmayı başaramadı. Kalkıştan yaklaşık 6.5 dakika sonra konma alanına sert bir şekilde çarptı ve öncesinde fırlatılan, (9 Aralık’ta) üç motorlu SN8 prototipi gibi devasa bir ateş topu gibi patladı.

sn
SpaceX’in Starship SN9 prototipi, 2 Şubat 2021’de şirketin Boca Chica yakınlarındaki Güney Teksas tesisinden 10 kilometrelik bir test fırlatmasının ardından iniş sırasında çöküyor ve patlıyor. (Resim kredisi: SpaceX)

Starship Projesi Neden Bu Kadar Önemli?

SpaceX, insanları ve yükleri Ay’a, Mars’a ve diğer gezegenlere götürmek için Starship geliştiriyor. Proje, her ikisi de tamamen ve hızla yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanmış iki unsurdan oluşmaktadır: Starship adlı bir uzay gemisi ve Super Heavy olarak bilinen dev bir roket.

SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk, son Starship’in altı Raptor motoru tarafından destekleneceğini ve Super Heavy’nin motorların yaklaşık 30’una sahip olacağını belirtmişti. Starship, kendisini Ay’dan ve Mars’tan kurtaracak kadar güçlü olacak, ancak çok daha büyük olan Dünya’dan çıkmak için büyük güçlendiricinin yardımına ihtiyacı olacaktır.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir