1. Anasayfa
  2. Haberler

Bennu Asteroidi Üzerindeki Uzay Kayasının Tarihine Yeni Bir Işık Tuttu

Bennu Asteroidi Üzerindeki Uzay Kayasının Tarihine Yeni Bir Işık Tuttu
NASA'nın OSIRIS-REx uzay aracı, karbonattan yapılmış gibi görünen parlak bir damara sahip asteroid Bennu'nun kayalarından birinin bu görüntüsünü yakaladı. (Resim kredisi: NASA / Goddard / Arizona Üniversitesi)
0

NASA‘nın OSIRIS-REx uzay aracı bu ayın sonlarında asteroid yüzeyinden bir örnek toplayacak. Dünya’ya yakın asteroit Bennu, neredeyse iki yıldır uzay kayasının yörüngesinde dönen NASA’nın OSIRISREx görevinin sırlarını açıklamaya devam edecekler.

Yeni araştırma, Bennu‘nun kayalarındaki karbonit malzeme damarlarını ve yüzeyinde yaygın olarak bulunan organik mineral işaretlerini ortaya koymaktadır. Çalışma, asteroid yüzeyindeki kaya kompozisyonlarının çeşitliliği, asteroidin yerçekimi ve asteroid gövdesinin dengesiz, elmas şeklindeki yapısı, Bennu’nun iki ana asteroidin çarpışmasından sonra oluştuğunu göstermektedir.

Yeni sonuçlar, OSIRIS-REX’in 20 Ekim’de Bennu’nun yüzeyinden toplayacağı örnekler için bir temel sağlamaktadır. Her şey plana göre giderse uzay aracının bu örnekleri 2023‘te Dünya’ya geri getirmesi beklenmektedir. Bu durumda gezegenimizin yakınından geçen asteroitler hakkında bilgi ve aynı zamanda güneşin oluşumundan sonraki ilk on milyon yıla bir bakış sağlanmaktadır.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir