1. Anasayfa
  2. Görsel

Pathfinder Aracının Görüntülediği Mars’ın İkiz Tepeleri

Pathfinder Aracının Görüntülediği Mars’ın İkiz Tepeleri
0

NASA‘nın Mars Pathfinder aracı 4 Temmuz 1997’de Kızıl Gezegene indi. Sojourner olarak adlandırılan minik bir gezgin, Mars’ın arazisini keşfetmek, görüntüler elde etmek, atmosferik ve kimyasallar almak için yedi günlük planlanan bir görevi 83 günde tamamladı. Mars Pathfinder uzay aracı hedefine yaklaştığında, 20 yıldan fazla bir süredir hiçbir NASA görevi Mars’a başarıyla ulaşmamıştı. Pathfinder’dan alınan son veri iletimi 27 Eylül 1997’de 10:23 idi.

Bu görüntü, Mars Pathfinder iniş bölgesinin güneybatısındaki mütevazı boyutlu tepeler olan İkiz Tepeleri göstermektedir. IMP kamerası tarafından 4 Temmuz’da çekilen ilk panoramalarda keşfedildi ve daha sonra 20 yıldan uzun bir süre önce çekilen Viking Orbiter görüntülerinde tespit edildi. Zirveler yaklaşık 100 fit yüksekliğindedir (30-35 metre). North Twin, iniş aracından yaklaşık 860 metre (2800 fit) ve South Twin yaklaşık bir kilometre (3300 fit) uzaklıktadır. Görüntü, inişten birkaç on metre uzaklıktan Güney İkiz Zirvesi’ne kadar değişen taşkın enkazları veya taşkın enkazlarının “tümseklerini” içeriyor.

Bu görüntü bileşik renkli çerçeveler, yüzde 500 oranında büyütülmüş farklı renk filtreleriyle çekilmiş ve daha sonra aslında süper çözünürlüklü pankromatik bir çerçeve oluşturmak için Adobe Photoshop kullanılarak birlikte eklenen yedi kareden oluşturulmuş. Bu pankromatik çerçeve daha sonra aynı diziden kırmızı, yeşil ve mavi filtrelenmiş görüntülerle renklendirildi. Renk dengesi, Mars’ın gerçek rengine yakın olacak şekilde ayarlandı.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir