1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Ay’a Kadar Gidip Fotoğraf Çektirmeyen Adam

Ay’a Kadar Gidip Fotoğraf Çektirmeyen Adam
0

Apollo 11 ekibi Dünya’ya dönüş yolunda gereksiz bütün ağırlıklardan kurtulmak için Hasselblad’ın içinden filmleri alıp, makinaların gövdelerini Ay’da bırakıyor. 
Dünya’ya döndüklerinde NASA, Ay’a ilk ayak basan insanın Ay yüzeyinde iyi bir fotoğrafını bulmaya çalışıyor. Ancak acı bir şekilde fotoğrafların hepsinde Buzz Aldrin’in olduğu görülüyor. 

AY’DA TEK KARESİ OLAN ADAM


Ay’da kaldıkları süre boyunca örnekler toplamak ve deneyler yapmakla meşgul olan Aldirn’in birkaç dakikalığına aldığı kamerayla yüzeyde pan yaparken Egale’ın merdivenleri başında bir anlığına arkadan görünen Neil Armstrong’un Ay’daki tek fotoğrafının bu ‘an’ olduğu anlaşılıyor.

50 yıldır Ay’da, bir gün birilerinin gidip kendilerini almasını bekleyen 12 fotoğraf makinası umutsuzca dünyaya bakıyor!..

Ay yolcuğunda fotoğraf makinasını taşıma görevi Armstrong’da olduğu için Ay’a ilk ayak basan insan olmasına rağmen orada çekilen tüm fotoğraflarda görünen kişi Buzz Aldrin olmuş!
Neil Armstrong, Ay’a ayak basan ilk insan olurken Edwin ‘Buzz’ Aldrin ise Ay yüzeyinde fotoğraf çektiren ilk insan oluyor.

2506038 bbd61f02efa67e78c4fd904f17a1acf6
Ay’a ilk ayak basan insan Neil Armstrong’un (Aldrin’in başlığının camındaki yansımasını saymazsak) Ay’daki tek fotoğrafı…

120 DERECE SICAKTA FOTOĞRAF ÇEKMEK

Öykü 1962 yazında Houston’da bir fotoğrafçı dükkanında başlıyor. Dünya yörüngesine çıkan üçüncü kişi olan astronot Walter Schirra, ‘uzay’a götüreceği bir fotoğraf makinası bakmak için dükkana giriyor. National Geographic ve Life dergilerinde çalışan fotoğrafçıların tavsiyesiyle kendisine bir İsveç markası olan Hasselblad 500C fotoğraf makinası alıyor. 
NASA’daki mühendisler Schirra’nın aldığı makinayı beğeniyor ve uzayda en iyi sonuçları alabilmek için üzerinde değişiklikler yapmaya başlıyorlar.

resim 2022 05 05 203440600
Walter Schirra, Hasselblad 500 fotoğraf makinasıyla…

Fotoğraf makinası güneşte 120 gölgede eksi 65 derece çalışacak şekilde güçlendiriliyor. Yerçekiminin olmadığı  bir ortamda takılmadan çalışması için en küçük ayrıntılar bile düşünülüyor. Eastman Kodak tek bir ‘magazin’le 100’den fazla fotoğraf çekilmesi için özel bir film üretiyor mesela.

Astronotların dev eldivenleriyle rahat kullanmaları için deklanşörler büyütülüyor sonra…

AY’DAKİ 12 FOTOĞRAF MAKİNASI

962’den 1969’a kadar yörüngeye yapılan yolculuklarda değişik makinalar kullanılıyor. Ve ardından 50 yıl önce bugün, o büyük yolculuk başladığında Apollo 11 mürettebatıyla birlikte Ay’a gitmesi için Zeiss Biogon 60 mm, 5.6 diyafram lensli Réseau plakalı gümüş Hasselblad Veri Kamerası (HDC) seçiliyor. Ay’a inecek ‘Egale’ modülünün içinde çekim yapmak için de Zeiss Planar 80 mm 2.8 diyafram lensi olan ikinci bir siyah Hasselblad Elektrikli Kamera (HEC) ekibe veriliyor. HDC, Ay’a indikten sonra çevreyi görüntülemek için Neil Armstrong’un kıyafetinin göğüs bölümüne takılıyor. Armstrong ve Aldrin Ay’a inmek için Egale modülüyle mekikten ayrıldıklarında geride kalan Michael Collins HEC’le, tek bir kareye kendisi hariç dünyadaki tüm insanları sığdırdığı, ikonik fotoğrafı çekiyor.

2506038 aff878c61016fb0e356f91ac328620fb
Michael Collins’in tek bir kareye kendisi hariç dünyadaki tüm insanları sığdırdığı, ikonik fotoğrafı…

Hasselblad Veri Kamerası Armstrong ve Aldirn’in 2.5 saat kaldığı Ay’da mükemmel çalışıyor… Bugün “Ay’a gidilmedi” iddialarına da konu olan o unutulmaz fotoğraflar onunla çekiliyor.

Haberturk – Kadir Kaymakçı

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir