1. Anasayfa
  2. Haberler

Türksat 5A Uydusunun, 30 Kasım 2020 Tarihinde Fırlatılması Hedefleniyor

Türksat 5A Uydusunun, 30 Kasım 2020 Tarihinde Fırlatılması Hedefleniyor
0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A haberleşme uydusunun 2 Ekim tarihinde teslim alınacağını belirterek, “Uydumuz 30 Kasım’da uzaya fırlatılacak” dedi. Bu gelişmenin sonrasında da söz konusu uydu Türksat 5A’nın teknik özellikleri ve ayrıntıları merak konusu oldu.

Türksat 5A uydusu ülkemizin aktif uydularından olan 4’üncü haberleşme uydusunun olması planlanıyor. Airbus D&S şirketi tarafından yapımına devam edilmektedir. Gökyüzünde dengeleri değiştirecek Türksat 5A uydusu, SpaceX firması tarafından uzaya gönderilecek.

Türksat 5A Nedir?

Türksat 5A, milli imkanlar ile Türkiye’de birleştirilmesi ve 2020 yılının sonunda uzaya fırlatılması amaçlanan bir haberleşme uydusudur.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi’nin Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) biriminde, en az %20 yerli ve milli kaynaklar ile Airbus şirketi ile işbirliğiyle sonucunda geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı iletişim uydusudur.

Akabinde gelecek Türksat 5-B uydusu için yerel kaynakların kullanılması bekleniyor. Projenin diğer amaçlarından olan, Türksat 6-B uydusununda tamamen yerli kaynaklar ile geliştirilmesidir.

Uydu, 12 kilowatt elektrik güç birimi çalışacak Eurostar-3000EOR sistemi üzerine yerleştirilmiş ve 3,5 ton ağırlığa sahiptir. Yörünge yerleşimi olarak 31° Doğu yörüngesi hedeflenmiştir. Uydunun fırlatılma tarihi 2020 sonunda planlanmakta ve roket seçimi olarak Falcon 9 roketi tercih edilmiştir. Uydunun yörüngedeki görev süresi olarak ise 15 yıl üzerinde olması hedeflenmektedir.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir