1. Anasayfa
  2. Haberler

Jeff Bezos’un Uzay Uçuşunda 18 Yaşındaki Kişi, Uzaya Giden En Genç Kişi Olacak

Jeff Bezos’un Uzay Uçuşunda 18 Yaşındaki Kişi, Uzaya Giden En Genç Kişi Olacak
0

Bezos’un şirketi Blue Origin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Jeff Bezos’un yaklaşan uzay uçuşunda yer alan 18 yaşındaki bir kişinin uzaya gidecek en genç kişi olmaya hazır olduğunu duyurdu.

Geçen yıl liseden mezun olan Oliver Daemen, New Shepard gemisinin 20 Temmuz gezisinde bir müzayedede yer alan kişinin bir zamanlama çakışması yaşaması üzerine bir yer edindi. Daemen, uzaydaki en genç kişi olmasının yanı sıra, Blue Origin’in ilk ödeme yapan müşterisi olacak ve Bezos tarafından finanse edilen şirketin ticari uzay yolculuğuna ilk adımını atmış olacak.

Blue Origin CEO’su Bob Smith yaptığı duyuruda, “Bu, New Shepard için ticari operasyonların başlangıcını işaret ediyor ve Oliver, uzaya giden bir yol inşa etmemize yardımcı olacak yeni nesil insanları temsil ediyor” dedi.

origin
Jeff Bezos'un Uzay Uçuşunda 18 Yaşındaki Kişi, Uzaya Giden En Genç Kişi Olacak 2

Şirket, Daemen’in “dört yaşından beri uzay, Ay ve roketlerden büyülendiğini” ve pilot lisansını almak için çalıştığını söyledi. Eylül ayında fizik ve inovasyon yönetimi okumak için Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi’ne gitmeyi planlıyor. 

Daemen, Perşembe günü bir video mesajında ​​“Bütün hayatım boyunca bunun hayalini kurdum” dedi. “Şimdi gelmiş geçmiş en genç astronot olacağım.” diyerek sözlerine ekledi.

Uzaydaki en genç kişi için şu anki unvan sahibi, uzaya gittiğinde 25 yaşında olan geç Sovyet kozmonot Ghermon Titov’dur. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, kardeşi Mark Bezos ve uzaya giden en yaşlı kişi olacak Wally Funk‘ın uçuşta Daemen’e katılması planlanıyor.  

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir