1. Anasayfa
  2. Uzay

SpaceX, Bugün 60 Starlink İnternet Uydusunu Fırlattı

SpaceX, Bugün 60 Starlink İnternet Uydusunu Fırlattı
1

SpaceX bugün (3 Eylül) yeni bir Starlink uydu grubunu yörüngeye gönderdi ve birkaç gecikmenin ardından bir roket inişini gerçekleştirdi. 

Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi‘ndeki 60 Starlink uydusunu taşıyan iki aşamalı bir Falcon 9 roketi havalandı. Güçlendiricinin ilk aşaması fırlatıldıktan yaklaşık 9 dakika sonra Dünya’ya geri döndü ve SpaceX’in Atlantik Okyanusu’ndaki drone gemilerinden birine indi.

Bu fırlatış, hava durumu ve veri inceleme gecikmelerinin ardından bu görevi yerden kaldırmaya yönelik üçüncü girişimdi. Lansman, bu ayın ilk Starlink görevini ve SpaceX‘in 2020’de şimdiye kadarki 16. görevini işaret ediyor. Şirketin uçuşta kendini kanıtlamış roketlerden oluşan filosu, bu yaz California merkezli roket yapımcısının önceki Starlink uçuşunda yeni bir dönüm noktasına ulaşmasıyla meşguldü.  

SpaceX mühendisi ve fırlatma yorumcusu Kate Tice, uydular sorunsuz bir konuşlandırmanın ardından havada süzüldükten sonra, “Ne güzel bir manzara,” dedi.

SpaceX için başlangıçta 30 Ağustos Pazar günü Florida merkezli fırlatma rampalarından fırlatılan iki farklı Falcon 9, özel uzay uçuşu bir ilkti. 

Hafta sonu hava o kadar kötüydü ki, muhabirler her iki lansmanı da fotoğraflamak için uzaktan kameralar kuramadılar. Tipik olarak SpaceX, medya üyelerinin fırlatma rampasına (kalkıştan önce) çıkarak rokete yakın kameralar kurarak fırlatma sırasında fotoğraf çekmelerine izin verildi. 

Fotoğrafçıların, başlatma öncesi faaliyetlere müdahale etmemek ve kamera kurmak için küçük bir zaman aralığı vardır. Ne yazık ki, hem Starlink kurulumu hem de SAOCOM-1B görevi için , hava durumu görevlileri havada yıldırım tespit etti ve kimsenin dışarı çıkmasına izin veremedi, bu nedenle kamera kurulmadı. 

Bugünkü uçuşta yer alan güçlendirici, SpaceX’in en yenilerinden biridir. B1060 (dahili bir tanımlayıcı) olarak adlandırılan güçlendirici, iki aydan biraz daha uzun bir süre önce , Birleşik Devletler Uzay Kuvvetleri için yükseltilmiş GPS III uydusunu yükselttiğinde ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

30 Haziran’da Florida’nın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi, SpaceX’in ilk aşama güçlendiricisini kurtarmasına izin verilen ABD ordusu için ilk görev oldu. Tarihsel olarak, GPS III gibi görevler SpaceX’in okyanusta attığı harcanabilir güçlendiricileri içeriyordu. Ancak şirket, hidroforunu denize indirmek için onay aldı. 

SpaceX , 2015 yılında ilk güçlendiricisini kurdu ve inişlerin kolay olması için çalıştı. Bu yılın başlarında SpaceX, Atlantik Okyanusu’ndaki güçlendiricilerini, inişe yardımcı olmak için kullanmaya başladı. 

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Tüm dünyaya ücretsiz ya da uygun fiyatlı internet sağlayacak bu proje umuyorum ki🙏🏻

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir