1. Anasayfa
  2. Uzay

Spitzer Uzay Teleskobu, Yıldız Oluşumunu Gözlemliyor

Spitzer Uzay Teleskobu, Yıldız Oluşumunu Gözlemliyor
0

W51 bulutsusu, Samanyolu galaksisindeki bilinen en aktif yıldız oluşum bölgelerinden biridir. İlk olarak 1958’de radyo teleskopları tarafından tespit edilen bu görüntü, NASA‘nın yakın zamanda faaliyetini durduran Spitzer Uzay Teleskobu‘ndan alınan bu görüntüde zengin bir kozmik oluşum gözlemlenmiştir.

20200830 PIA23865

Dünya’dan yaklaşık 17.000 ışıkyılı uzaklıkta; gece gökyüzünde Aquila takımyıldızı yönünde bulunan W51, yaklaşık 350 ışıkyılı genişliğindedir. Görünür ışığı toplayan teleskoplar için neredeyse görünmez, çünkü bu ışık W51 ve Dünya arasında uzanan yıldızlararası toz bulutları tarafından engelleniyor. Ancak radyo ve kızılötesi dahil daha uzun dalga boylu ışık, engelsiz olarak tozun içinden geçebilir. Spitzer tarafından kızılötesi olarak görüntülendiğinde, W51 muhteşem bir görüntüdür.

Çıplak gözle görebilseydik; bu yoğun gaz ve toz bulutu, dolunay kadar büyük görünürdü. Bir başka iyi bilinen yıldız oluşum bölgesi ve amatör gökbilimcilerin favorisi olan Orion Bulutsusu, gökyüzünde yaklaşık aynı büyüklükte bir alanı kaplar. Ancak W51 aslında Dünya’dan ve Orion’dan çok daha uzakta ve dolayısıyla çok daha büyük ve yaklaşık 75 kat daha parlak. Orion, bilinen dört O-tipi yıldız içerirken evrendeki en büyük kütleli yıldızlar W51 30’dan fazla yıldız içerir.

W51’in sağ tarafındaki kırmızı bölge daha eski olup, nesiller boyu devasa yıldızlardan (Güneşimizin kütlesinin en az 10 katı olan) rüzgarlar tarafından oyulmuş olmasıyla açıkça görülmektedir. Bu yıldızlar öldüğünde ve süpernova olarak patladığında, bölgedeki toz ve gaz daha da fazla süpürülüyor. Bulutsunun sol tarafında, eski bölgedeki yıldızların yaptığı gibi birçok yıldız gaz ve tozu ışıtmaya başlıyor. Görünüşe göre bu genç yıldızların çoğu, etraflarında boş uzay kabarcıkları oluşturma sürecinde.

Bu görüntü, Samanyolu galaksisinin büyük ölçekli yapısını haritalamak için 2004 yılında Spitzer tarafından yapılan büyük bir gözlem kampanyasının bir parçası olarak çekildi. Galaktik Eski Kızılötesi Orta Düzlem Araştırması Olağanüstü (GLIMPSE) olarak adlandırılan anket, W51 gibi görünür ışıklı gözlemevlerinden gelen tozla gizlenen çok sayıda yıldız görüntüleri de dahil olmak üzere Samanyolu’ndaki birçok harikaya ilişkin değerli verileri de ortaya çıkardı.

Kaliforniya Eyaleti Politeknik Üniversitesi’nde fizik ve astronomi profesörü olan ve dev yıldızların yaşam döngülerini inceleyen Breanna Binder, “Spitzer tarafından GLIMPSE anketiyle sağlanan diğer pek çok tamamlayıcı teleskoptan gelen verilerle birlikte gerçekten muhteşem görüntüler Samanyolu Yolumuzda nasıl büyük yıldızların oluştuğunu ve ardından güçlü rüzgarları ve radyasyonlarının kalan ortamla nasıl etkileşime girdiğini bize gösteriyor.” dedi ve “Kendi galaksimizde yapabileceğimiz ayrıntı düzeyine yakın herhangi bir yerde diğer galaksilerdeki yıldız oluşum bölgelerini gözlemleyemiyoruz.

 Bu nedenle, W51 gibi bölgeler, Samanyolu’ndaki yıldız oluşumuna dair bilgilerimizi ilerletmek için gerçekten önemli. Daha sonra, yakınlardaki diğer galaksilerde yıldız oluşumunun nasıl ilerlediğini tahmin edebiliriz. ” şeklinde sözlerine ekledi. NASA’nın Spitzer Uzay Teleskobu 17 yıl önce 25 Ağustos 2003’te fırlatıldı. Uzay aracı 30 Ocak 2020’de görevini tamamladı.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir