1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Artemis Programı Nedir?

Artemis Programı Nedir?
0

Artemis, NASA’nın Ay’a ilk kez bir kadını ve erkek bir astronotu göndermeyi hedefleyen yeni bir Ay keşif programıdır. Artemis programı aracılığıyla NASA, Ay’ı yeni ve daha iyi yollarla incelemek ve Mars‘ta insan görevlerine hazırlanmak için yeni teknolojiyi kullanmayı hedefliyor.

Bu Program Neden Artemis Olarak Adlandırılıyor? 

Astronotları Ay’a götüren ilk görevlere Apollo Programı adı verildi. 1961’de Başkan John F. Kennedy, on yılın sonunda aya astronotlar indirmesi için ulusa meydan okudu. NASA bu meydan okumayı Apollo programıyla karşıladı ve ilk astronotu 20 Temmuz 1969’da Ay‘a indirmeyi başardı. Bu programa Yunan mitolojisinin tanrısı Apollo‘nun adı verildi.

Artemis, Apollon’un ikiz kız kardeşi ve Yunan mitolojisinde Ay tanrıçasıydı. Artemis astronotları yere indiklerinde, hiçbir insanın ayakta durmadığı yerde durmayı hedefliyordu: Ay’ın Güney Kutbu.

Artemis Ay’a Ne Zaman Gidecek? 

Apollo Ay’a ilk kez bir insanı götürmeden önce, roket ve ekipmanı test etmek için ilk Apollo görevleri başlatıldı. Artemis bir mürettebatı Ay’a taşımadan önce, NASA roketi ve uzay aracını uçuşta test edecek ve ardından bir test uçuşu için bir mürettebat göndermektedir.

  • Artemis 1, mürettebatsız Orion uzay aracı ile SLS roketinin test uçuşu olacak.
  • Artemis 2, bir mürettebatla SLS ve Orion’u Ay’ı geçerek uçuracak, sonra onu daire içine alacak ve Dünya’ya geri dönecek. Bu yolculuk, bir insanın uzayda en uzağa gittiği mesafe olacak.
  • Artemis 3, 2024 yılına kadar Ay’a inmesi için ilk kez kadın astronotu ve bir erkek astronotu göndermesi hedefleniyor.
artemis

Artemis Astronotları Ay’da Ne Yapacak? 

Artemis 3 mürettebatı Ay’ın Güney Kutbu’nu ziyaret edecek. Oraya daha önce hiç kimse gitmedi. Ay’da astronotlar:

  • Ay’ın suyunu arayacak ve kullanacak.
  • Gizemlerini keşfetmek için Ay’ı inceleyecek.
  • Astronotların evlerinden sadece üç gün uzakta olduğu başka bir gök cismi üzerinde nasıl yaşayayacağını ve çalışacağını öğrenecek.
  • Mars’a görev için astronot göndermeden önce ihtiyacımız olan teknolojileri test edecek, bununla beraber program gidiş dönüş üç yıla kadar uzayabilir.

Artemis Programı Neden Önemlidir? 

Ay, yeni bilimler keşfetmek için çok ideal bir yerdir. Astronotlar ay yüzeyindeki yeni yerleri incelerken, NASA Ay, Dünya ve hatta Güneş hakkında daha fazla şey öğrenecektir. Ay, Mars için bir “test yatağı”dır. Test yatağı, bir teknoloji veya fikrin işe yarayacağını kanıtlayan bir yerdir. Ay, astronotların Mars’ta Dünya’dan uzakta uzun süre çalışabileceklerini gösteren bir yerdir.

Ay’a yapılacak olan bu görevler, NASA’nın yeni teknoloji geliştirmesini gerektirmektedir. Bu teknolojilerin çoğu, insanların günlük yaşamlarında Dünya’da kullandıkları nesneler haline getirildi. NASA, Artemis misyonları ve yeni teknoloji oluşturmak için işletmeler ve şirketlerle birlikte çalışıyor. 

Yeni teknoloji yapmak, işletmelerin büyümesine ve Dünya’da daha fazla iş yaratmasına yardımcı olur. Diğer ülkeler ortak olarak NASA ile çalışacak. Ortaklar Uluslararası Uzay İstasyonunda birlikte çalıştıkları gibi, dünyayı uzaydaki en yakın komşusuna bir görev hedeflediği ve dünyayı bir araya getirme amacı için Artemis üzerinde çalışmaktadırlar.

Dünya ve Ay ile animasyonlu Artemis kimliği

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir