1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Europa Misyonu Nedir?

Europa Misyonu Nedir?
0

NASA’nın Europa Clipper’ı, Jüpiter‘in uydusu Europa’nın ayrıntılı keşiflerini yapacak ve buzlu ayın yaşam için uygun koşulları barındırıp barındıramayacağını dair bir misyondur.

Görev, buzlu kabuğunun altındaki bir sıvı su okyanusuna dair güçlü kanıtlar gösteren ve yaşam için elverişli koşulları barındırabilen bir dünya olan Europa hakkında ayrıntılı bir araştırma yapmak için Jüpiter’in yörüngesine bir uzay aracı yerleştirecek. Görev, buzlu ayın tekrar tekrar yakın uçuşlarını gerçekleştirmek için son derece yetenekli, radyasyona dayanıklı bir uzay aracını Jüpiter’in etrafındaki uzun, döngüsel bir yörüngeye gönderecek.

NASA, görev için dokuz bilim aracı seçti. Seçilen yük, Europa’nın yüzeyinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini üretmek ve bileşimini belirlemek için kameralar ve spektrometreler içerir. Buzdan geçen bir radar, ayın buzlu kabuğunun kalınlığını belirleyecek ve Antarktika’nın buz tabakasının altındakilere benzer yer altı göllerini arayacak. 

Görev ayrıca, ayın manyetik alanının gücünü ve yönünü ölçmek için bir manyetometre taşıyacak ve bu da bilim adamlarının okyanusun derinliğini ve tuzluluğunu belirlemesine olanak tanıyacak. Yerçekimi ölçümleri ayrıca, Europa’nın yeraltı okyanusunun varlığını doğrulamaya yardımcı olacaktır.

Bir termal alet, yüzeyde veya yakınında yakın zamanda meydana gelen daha sıcak su patlamalarını araştırmak için Europa’nın donmuş yüzeyini inceleyecek, ek aletler ise ayın ince atmosferinde su ve küçük parçacıkların kanıtlarını arayacak. NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, 2012’de Europa’nın güney kutup bölgesinin üzerinde su buharını gözlemleyerek, su dumanlarına dair potansiyel kanıtlar sağladı. 

Dumanların varlığı doğrulanırsa ve yeraltı okyanusuyla bağlantılılarsa bileşimlerini incelemek, bilim insanlarının Europa’nın potansiyel olarak yaşanabilir ortamının kimyasal yapısını araştırmasına yardımcı olurken buz katmanlarını delme ihtiyacını en aza indirir.

Söz konusu görev sırasında uzay aracı, yüzeyin üzerinde 1700 mil ila 16 mil (2700 kilometre ila 25 kilometre) arasında değişen en yakın yaklaşma irtifalarında Europa’nın 45 uçuşunu gerçekleştirecektir.

Bilimsel Kavramlar

– Manyetik Sondaj için Plazma Enstrümanı (PIMS)
– Europa Clipper Manyetometre
– Europa için Haritalama Görüntüleme Spektrometresi (MISE)
– Europa Görüntüleme Sistemi (EIS)
– Europa Değerlendirme ve Sondaj için Radar: Okyanustan Yüzeye (REASON)
– Europa THermal Emission Imaging Sistem (E-THEMIS)
– Gezegensel Keşif için MAss Spektrometre / Europa (MASPEX)
– Ultraviyole Spektrograf / Europa (UVS)
– Yüzey Toz Kütle Analizörü (SUDA)

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir