1. Anasayfa
  2. Bilgiler

NASA, Ay’da Yürüyen İlk Astronotları Nasıl Seçti?

NASA, Ay’da Yürüyen İlk Astronotları Nasıl Seçti?
0

Artemis astronotlarının Ay yüzeyine doğru yol aldıklarını görmek bizi heyecanlandırsa da, onlar Ay’a ayak basan ilk insanlar değiller. NASA, 1969 görevi için Apollo astronotlarını nasıl seçti? Seçim süreci yıllar içinde nasıl değişti ve NASA, Artemis astronotlarında hangi özellikleri arıyor?

Aya ayak basan ilk insanlar, 20 Temmuz 1969’da insanlık için dev bir adım attı. O gün; Neil Armstrong, yörüngede olsa bile yabancı bir yüzeyde yürüyen ilk kişi oldu. Armstrong’un ve ondan önceki astronot nesillerinin uzaya gitme hakkını kazanması için ne gerekiyordu?

İlk astronotlar, günümüz uzay yolcularının karşılaşacağı katı gereksinimleri karşılamak zorunda değildi. Test pilotları, fırlatma sırasında karşılaşabilecekleri birçok yerçekimi kuvvetine zaten alışmıştı. 

Bugün, iki farklı türde astronot bulunmaktadır. Pilotlar ve görev uzmanları. Pilotların askeri uçuş deneyimine sahip olması veya bir uzay aracına pilotluk yapmadan önce ek bir yıllık uçuş eğitimi alması gerekmektedir.

Görev uzmanları dört kategoriden birine girebilir. Mühendisler, bilim adamları, doktorlar ve eğitimciler. Diğer ülkenin uzay ajanslarından uluslararası astronotlar ve NASA dışında biriyle çalışan yük astronotları kendi kategorilerine girmektedir.

Doğru Yönde Bir Adım

27 Mayıs 2020’de, Özel bir şirket olan SpaceX’in Crew Dragon kapsülü, test pilotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘nin dümende olacağı bir Falcon 9 roketinden test edilerek fırlatıldı. Doğru yönde atılmış bir adım ve Uzay Mekiği programı kapılarını kapattığından beri ABD topraklarından mürettebatlı ilk fırlatma olmuştur.

bobb
NASA, Ay'da Yürüyen İlk Astronotları Nasıl Seçti? 2

Crew Dragon kapsülü test pilotlarının fırlatılması ve bu görevin detaylarını merak ediyorsanız buradan ilgili makalemize kolayca erişebilirsiniz.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir