1. Anasayfa
  2. Uzay

Üç Süper Kütleli Kara Delik ve Galaksileri

Üç Süper Kütleli Kara Delik ve Galaksileri
0

NGC 6240, üç galaksinin birleşme sürecinde olduğu, Dünya’dan 300 milyon ışıkyılı uzaklıkta, düzensiz, kaotik görünümlü üçlü bir galaksi sistemidir. Kapsamlı gözlemler iki süper kütleli kara deliğin varlığını gösterdi ve Kasım 2019’da araştırmacılar üçüncüyü buldular.

Göttingen Üniversitesi‘nden Wolfram Kollatschny, “Son derece yüksek uzaysal çözünürlüğe sahip gözlemlerimiz sayesinde, etkileşim halindeki gökada sistemi NGC 6240‘ın daha önce varsayıldığı gibi iki değil, merkezinde üç süper kütleli kara delik barındırdığını göstermeyi başardık” dedi.

Kara deliklerin her biri Güneş’inkinden 90 milyon kat daha fazla bir kütleye sahip ve üçü de sadece 3.000 ışıkyılı genişleyen bir bölgede yer alıyor.

Leibniz Astrofizik Enstitüsü Potsdam’dan Peter Weilbacher, “Şimdiye kadar, evrende böyle bir üç süper kütleli kara delik konsantrasyonu hiç keşfedilmemişti” dedi. “Mevcut vaka, üç galaksinin merkezi kara delikleriyle birlikte eşzamanlı birleşme sürecine dair kanıt sağlıyor.”

Böylesi bir üçlü sistemin keşfi, galaksilerin zaman içinde nasıl büyüdüğüne ve günümüz evreninde görülen devasa galaksilerin, Büyük Patlama‘dan sonraki 14 milyar yılda olduğu kadar hızlı bir şekilde evrimleşmeyi başardığına ışık tutuyor.

Weilbacher, “Eğer birkaç galaksinin eşzamanlı birleşme süreçleri meydana geldiyse, o zaman merkezi süper kütleli kara delikleri olan en büyük galaksiler çok daha hızlı evrimleşebildiler” dedi. “Gözlemlerimiz bu senaryonun ilk göstergesini sağlıyor.” diye ekledi.

Araştırmacılar, üçüncü süper kütleli kara deliği tanımlamak ve yüksek çözünürlüklü spektrumları toplamak için Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskopunu, 3D MUSE spektrografını ve uyarlanabilir optikleri kullandılar.

Üç süper kütleli kara deliğin tümü, birkaç milyon yıl içinde birleşerek güçlü yerçekimi dalgaları oluşturacak. Benzer oluşumlar, daha öngörülebilir bir gelecekte Dünya veya uzay temelli yerçekimi dalgası dedektörleri tarafından tespit edilebilir.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir