1. Anasayfa
  2. Haberler

NASA’nın Mars 2020 Perseverance Keşif Görevi: Canlı Güncellemeler

NASA’nın Mars 2020 Perseverance Keşif Görevi: Canlı Güncellemeler
Resim Kredisi: mars.nasa.gov
0

NASA’nın Mars aracı Perseverance, Kızıl Gezegene giden yolun yarısını geçti. 30 Temmuz’da başlatılan bu görev, yaklaşık 146 milyon mil (235 milyon kilometre) seyahat ettikten sonra 27 Ekim’de Mars yolculuğunun orta noktasını geçti. Perseverance’ın, Jezero Krateri adlı bir bölgeye ineceği Mars’a 18 Şubat’ta ulaşması planlanmaktadır.

NASA’nın Mars 2020 Perseverance aracı 30 Temmuz’dan sonra, 18 Şubat 2021’de inmesi planlanan Kızıl Gezegendeki Jezero Krateri’ne doğru yola çıkmıştır. Şimdi, Eyes On The Solar adlı yeni, etkileşimli NASA web uygulaması sayesinde sistem, çalışkan uzay aracını gezegenler arası yolculuğunda takip etmek mümkün kılınmıştır. 

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı‘nda (JPL) Mars 2020 görev tasarımı ve navigasyon yöneticisi Fernando Abilleira, “Güneş Sistemindeki Gözler, seyir ekibinin Perseverance‘ın Mars rotasını çizmek için kullandığı aynı yörünge verilerini görselleştiriyor,” dedi. “Yolculuğumuzda bizimle birlikte takip etmek istiyorsanız, olması gereken yer orasıdır.” diye de sözlerine ekledi.

Perseverance’ın inanılmaz yolculuğunu buradan takip edebilirsiniz. Ayrıca, Perseverance hakkında bir diğer makalemizi de okumak isterseniz buradan kolayca erişebilirsiniz. Sonraki içeriklerimizden ilk siz haberdar olmak isterseniz sitemizdeki e-posta aboneliğiniz sayesinde çok kısa sürede gerçeleştirebilirsiniz.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir